Zavrieť

Porady

Zaplatený nájom a zároveň aj príjmy z nájmu v jednoduchom účtovníctve

Prosím Vás, ako mám zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve keď živnostník platí mesačný nájom a zároveň prenajíma byt a mesačne mu platia nájom? Prenájom bytu nesúvisí s podnik. činnosťou. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za pomoc.
6 komentárov     zbaliť
Mila123 čo má spoločné byt s podnikaním? je to prenájom bytu má v živnosti?
moomik len by som potrebovala vedieť ako postupovať keď živnostník platí nájom ako to účtovať v JÚ a keď má vedľajšie príjmi aj z prenájmu. či to do DP len vypíšem koľko mal príjmy z prenájmu alebo to musím aj niekde evidovať?
Mila123 nedá sa ti odpovedať, neodpovedáš na položené otázky, ja končím....
moomik byt s podnikaním nemá nijaký súvis, prosím pomôžte mi
veronikasad komu platí nájom - sám sebe ?
moomik nájom platí inej FO len na základe zmluvy
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    ak nemá príjem z prenájmu nič spoločné s podnikaním, ta o tom ani neúčtuješ.

    Eviduješ zvlášť ako príjmy z prenájmu a eviduješ skutočné výdavky k prenájmu.

    V DP uvádzaš tieto príjmy zvlášť ako príjmy z prenájmu.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    moomik aha, a tie výdavky čo platí prenájom v rámci živnosti za kanc. priestory tie evidujem v JÚ? do ktorého riadka v DP majú ísť?
    veronikasad Prepáč, v profile máš účtovník... Vyplňala si už niekedy DP typu B ?
    moomik B ešte nie
    lotina asi máš nejakú zmluvu na prenájom kancelárskych priestorov. Tým pádom platíš každý mesiac predpokladám nejakú zmluvnú čiastku a to eviduješ v peňažnom denníku ako VOZD služby. a na konci roku v DP celú sumu za prenájom, ktorú si zaplatil za celý rok zadáš do tabuľky č.1 riadok 2, 10,38. O to budeš mať ponížený základ dane.
    lotina ale do DP musíš zahrnúť aj príjmy z prenájmu, ktoré máš ako súkromná osoba. Tie patria do DP tabuľka 1 riadok 11,13. a ak máš aj výdaje.
    moomik Ďakujem veľmi pekne, ešte by som sa chcela spýtať ako mám zaúčtovať vyúčtovanie nájomného - preplatok?
    lotina ak je to preplatok za platbu kancelárie, dáš si to do POZD.
    lotina dávaj ale pozor na výdavky, ktoré si môžeš uplatniť ak prenajímaš byt ty. nie všetko sa dá. a zároveň je tam aj možnosť odpočtu 500eur tak na príjmoch, ako aj na výdavkoch. len pozor na výpočet. neviem, či si sa s tým už stretol.
    moomik Ďakujem Vám veeeľmi pekne za pomoc
    lotina to je ok, keď viem, poradím. Aj mne dobre padne, keď mi niekto pomôže.
      zbaliť

    Zaplatený nájom a zároveň aj príjmy z nájmu v jednoduchom účtovníctve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.