Zavrieť

Porady

Pokladničná kniha

Ak vediem JU nie som platca DPH,pracujem na živnosť musím viesť pokladničnú knihu ked vediem peňažní dennik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Herdova
    Ak vediem JU nie som platca DPH,pracujem na živnosť musím viesť pokladničnú knihu ked vediem peňažní dennik
    No ak vieš nejako inak očíslovať pokladničné doklady a nielen čísla z poradia peňažného denníka, tak potom nemusíš!
    Ale ja jednoznačne vediem pri každom živnostníkovi aj peňažný deníík, aj knihy - pokladňu, knihu majetku, knihy záväzkov a pohľadávok.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Herdova
    Ak vediem JU nie som platca DPH,pracujem na živnosť musím viesť pokladničnú knihu ked vediem peňažní dennik
    Mal by stačiť peňažný denník, tam je kolónka pokladňa - príjem, výdaj a zostatok. Ale nezabudni na inventúry v pokladni - 4 krát do roka.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Aj tak sa dá, pozri :
    Zákon o účtovníctve :
    § 15
    Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva

    (1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:

    a) v peňažnom denníku,
    b) v knihe pohľadávok,
    c) v knihe záväzkov,
    d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.

    (2) Peňažný denník obsahuje najmä údaje o
    a) stave peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v hotovosti a na účtoch v bankách,
    b) príjmoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
    c) výdavkoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
    d) priebežných položkách zachytávajúcich pohyby peňažných prostriedkov, ktoré nie sú ešte príjmom alebo výdavkom podľa písmen b) a c).

    (3) Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o

    a) dlžníkoch,
    b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
    c) poskytnutých preddavkoch,
    d) poskytnutých úveroch,
    e) pohľadávkach dane z príjmov,
    f) pohľadávkach nepriamych daní,
    g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

    (4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o
    a) veriteľoch,
    b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
    c) prijatých preddavkoch,
    d) prijatých úveroch,
    e) záväzkoch dane z príjmov,
    f) záväzkoch nepriamych daní,
    g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)

    Herdova je offline (nepripojený) Herdova

    Herdova
    Orsz
    Mal by stačiť peňažný denník, tam je kolónka pokladňa - príjem, výdaj a zostatok. Ale nezabudni na inventúry v pokladni - 4 krát do roka.
    Ja peňažný denník robím až na konci roka,tak ako mam robiť inventuru-4krat do roka,vydaje cez pokladňu mám len na nákup PHM,nahradných dielov do traktora,pracovné oblečenie.

    Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

    Zdeni
    Herdova
    Ja peňažný denník robím až na konci roka,tak ako mam robiť inventuru-4krat do roka,vydaje cez pokladňu mám len na nákup PHM,nahradných dielov do traktora,pracovné oblečenie.
    Celkom jednoducho. Ak hádžeš papiere do "vreca" a spracúvaš ich na konci roka, tak tiež na konci roka spravíš inventúru pokladne. Po vytvorení denníka. K 3,6,9,12 mesiacu. Ja robím aj s mincovkou.
    Naposledy upravil Zdeni : 11.08.06 at 14:11 Dôvod: Pravopis

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Herdova
    Ja peňažný denník robím až na konci roka,tak ako mam robiť inventuru-4krat do roka,vydaje cez pokladňu mám len na nákup PHM,nahradných dielov do traktora,pracovné oblečenie.
    Myslím, že potom robíš peňažný ročník

    Herdova je offline (nepripojený) Herdova

    Herdova
    Zdeni
    Celkom jednoducho. Ak hádžeš papiere do "vreca" a spracúvaš ich na konci roka, tak tiež na konci roka spravíš inventúru pokladne. Po vytvorení denníka. K 3,6,9,12 mesiacu. Ja robím aj s mincovkou.
    Môžete mi poradiť ako mám tu inventúru pokladne robiť,ked som sa pýtala
    kolegov čo robia tak isto ako ja pokladničnú knihu nemajú. Ďakujem.

    Isabel je offline (nepripojený) Isabel

    Isabel
    ahojte, mozte mi prosim poradit ci je zakonom stanovene ze ku koncu dna alebo mesiaca musi byt v pokladni (a pokladnicnej knihe) nejaka maximalna suma? viem ze minimum je 0 SK ze to nemoze ist do minusu ale mozem mat v pokladni trebars 50 tisic cely rok? mozem si 1.1.2006 vlozit do pokladne 50 tis. ako vklad podnikatela PNZD a potom uz len uctovat prijem a vydaj? a nakonci roka tych 50 tis. musim vybrat alebo mozu prejst do dalsieho roku (teda ak budu prijmy vyssie ako vydaje)?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Isabel
    ahojte, mozte mi prosim poradit ci je zakonom stanovene ze ku koncu dna alebo mesiaca musi byt v pokladni (a pokladnicnej knihe) nejaka maximalna suma? viem ze minimum je 0 SK ze to nemoze ist do minusu ale mozem mat v pokladni trebars 50 tisic cely rok? mozem si 1.1.2006 vlozit do pokladne 50 tis. ako vklad podnikatela PNZD a potom uz len uctovat prijem a vydaj? a nakonci roka tych 50 tis. musim vybrat alebo mozu prejst do dalsieho roku (teda ak budu prijmy vyssie ako vydaje)?
    Limity neplatia, záleží na podnikateľovi akou hotovosťou bude disponovať a aký postup vkladu a výberu si zvolí.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.