Zavrieť

Porady

Konateľ Slovenskej s.r.o. žijúci v Nemecku

Dobrý deň
Som konteľom slovenskej s.r.o.zaoberajúcou sa dodávanim IT služieb . Služby dodávam na diaľku. Mojim klientom je Nemecka sprostredkovateľska firma.. Chcel by som sa presťahovať do Nemecka. Som povinný odvádzať daň v nemecku keď pobyt presiahne 183 dní?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Vo všeobecnosti sú v súčasnosti už zákony postavené tak, aby sa nedali daňové povinnosti obchádzať nejakými fiktívnymi zahraničnými firmami. Teda reálne je rozhodujúce skutočné miesto pôsobenia a nie to, kde je schránka/sídlo.
    Podľa toho, čo píšeš, to vyzerá, že ide o jednoosobovú firmu.
    Takže ak by si sa ty presťahoval, prakticky sa presťahuje celá firma, a teda firma ako právnická osoba by mala platiť dane v Nemecku.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bettylou A čo záťaž firmy na území republiky,kde skutočne pôsobí? To ošetrené v zákonoch neni?
    Pretože ja môžem žiť v Nemecku, ale moja produkujúca hala ostáva na Slovensku.
    Onko Však píšem práve o tom, že zdaňuje sa tam, kde firma skutočne pôsobí.
    Zadávateľ otázky má zjavne jednoosobovú s.r.o., keď sa presťahuje on, presťahuje sa celá firma, nemá žiadnu halu ...
    bettylou Asi áno. Len pod dodávaním IT služieb sa dá predstaviť všeličo.
    Ing. Ľubomír Janoška kyselinári nechodia na poradu
    buchač Vo všeobecnosti sú v súčasnosti už zákony postavené tak, aby sa nedali daňové povinnosti obchádzať nejakými fiktívnymi zahraničnými firmami.
    ===================
    ...nože daj ešte tú rozprávku " O troch kozliatkach a zlom vlkovi "...

    P.S.:
    Daňové zákony obchádzajú nie iba fiktívne zahraničné firmy, ALE dokonca (alebo hlavne) aj domáce.
    bettylou Ale kablikari
      zbaliť
    Ing. Ľubomír Janoška
    Myslím, že to je zložitejšie - pre posudzovanie územnej príslušnosti z pohľadu dane z príjmov právnickej osoby by malo byť rozhodujúce sídlo spoločnosti, ale z pohľadu dane z pridanej hodnoty sídlo odberateľa služieb (prenos daňovej povinnosti pri cezhraničnom poskytovaní služieb). Bydlisko konateľa by sa nemalo prejaviť.
    Naposledy upravil Ing. Ľubomír Janoška : 09.05.18 at 06:05

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Podľa nemeckých zákonov je nemeckým daňovým rezidentom aj každá taká právnická osoba, ktorá je ovládaná, alebo v jej mene priamo či nepriamo koná nemecký daňový rezident. Takže ak sa stane fyzická osoba daňovým rezidentom Nemecka, či už z dôvodu prihlásenia k pobytu, alebo z dôvodu pobytu na území aspoň 183 dní v akýchkoľvek 12 po sebe idúcich mesiacov, firma takejto osoby sa bude považovať za daňového rezidenta Nemecka.

    Daňové priznanie bude podávať najprv v SR, zaplatí dane podľa slovenských predpisov. Následne podáva daňové priznanie v Nemecku a do nemeckej sadzby doplatí rozdiel oproti sadzbe slovenskej a to na základe zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.

    To je čo sa týka dane z príjmu právnických osôb.

    Čo sa týka DPH, kým je služba poskytovaná z územia SR na územie Nemecka tzv. na diaľku, na DPH sa uplatní režim prenosu daňovej povinnosti. Ak ale presťahovaním osoby dôjde k tomu, že firma bude poskytovať služby z územia Nemecka osobám v Nemecku, tak je povinná s.r.o. požiada5 o zrušenie registrácie k DPH a požiadať o registráciu k DPH v Nemecku a následne bude uplatňovať nemeckú DPH a podávať daňové priznanie k DPH v Nemecku.

    Takýto režim je administratívne nezmyselný a nevýhodný. Ľahšie bude zruši5 slovenskú s.r.o. a v Nemecku si založiť tamojšiu Gmbh.

    Nemci majú najtvrdší daňový režim, čo sa týka určovania daňového domicilu v celej EÚ.

    Konateľ Slovenskej s.r.o. žijúci v Nemecku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.