Zavrieť

Porady

Prepočet stravného v cudzej mene na EUR

Mám otázku, aký používate kurz , ak bol zamestnanec vyslaný na pracovnú cestu do zahraničia, vo vyúčtovaní SC si nárokuje na stravné v cudzej mene a táto sa mu bude vyplácať v mene EUR. Zamestnancovi nebol poskytnutý preddavok na SC. Doteraz som bola v tom, že na prepočet stravného sa použije kurz z 1.dňa mesiaca, t.j. napr. SC začne 4.6. použijem kurz vyhlásený 1.6.. Dnes som si ale na jednom daňovom poradenskom portáli prečítala, že kurz z 1.dňa mesiaca sa použije iba v prípade, ak bol vyplatený preddavok na SC, ak preddavok vyplatený nebol, použije sa účtovný kurz - tj kurz z dňa predchádzajúceho vyúčtovaniu SC.
"Kurz uvedený v § 36 ods. 6 zákona o cestovných náhradách, t. j. referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska, ktorý je vyhlásený k prvému dňu v mesiaci, v ktorom sa zahraničná pracovná cesta začala, platí iba pre prepočet nároku na stravné z jednej meny na druhú dohodnutú inú menu v prípade, ak sa na základe dohody so zamestnancom podľa § 36 ods. 6 predmetného zákona (resp. aj podľa ustanovení § 36 ods. 4 a 5 zákona o cestovných náhradách) poskytuje preddavok na stravné v inej mene, ako je mena ustanovená príslušným opatrením MF SR."
Naposledy upravil monika.a : 30.05.18 at 12:01
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    monika.a aj toto som dnes čítala, čiže v tomto prípade sa kurz z prvého dňa nepoužije

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    https://podpora.financnasprava.sk/33...5%BEitie-kurzu

    a záver z linku:

    Záver:
    1. najskôr prepočítať vyúčtovanie v zmysle zákona o cestovných náhradách

    2. iba ak vznikne záväzok v cudzej mene na základe vyúčtovania, potom v účtovníctve použijete účtovanie o kurze v deň predchádzajúci vyúčtovaniu, dňu uskutočnenia účtovného prípadu.

    Prepočet stravného v cudzej mene na EUR

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.