Zavrieť

Porady

predaj nákladného auta pred odpísaním

firma predčasne ukončila leasing nákladného automobilu a následne ho predala v priebehu roka. učtovné odpisy v sume 4000 som zaúčtovala na 541/082, následne vyradila automobil. V daňových odpisoch mám ku koncu roka 2016 sumu 15000., automobil predali za 50.000.,-
na fin. správe ma informovali, že celú čiastku, ktorá zostala k 31.12.2016 budem dávať ako odpoč. položku do daňového na r. 290,nakoľko je to nákladný automobil. Je to tak správne? Zdá sa mi to veľmi výhodné takto predávať auto.Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jakubzemko je offline (nepripojený) jakubzemko

    jakubzemko
    Účtovné odpisy sa účtujú 551/082 (pripočítateľná položka). Účtovná zostatková cena sa zaúčtuje 541/082. Rozdiel medzi účtovnou zostatkovou cenou a daňovou zostatkovou cenou je podĺa charakteru tohto rozdielu pripočítateľnou alebo odpočítateľnou položkou (riadok 180 alebo 290)
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Aldan prečo je 551/082 PP? účtovne som odpisovala nákladné auto do oktobra. a zvyšnú zostat. cenu som dala 541.
    nemôžem účtovne dooodpisovať za dva mesiace november a december 551/082 a potom 541/082- nesedela by mi 082 účet.
    jakubzemko Nechápem. Však účtovne ste doodpisovali auto do októbra 551/082. Nakoľko daňové odpisy sa v roku predaja neuplatnia, ide o nedaňový výdavok. Ak zvyšok zostatkovej ceny zaúčtujete 541/082, tak na účte 082 bude celá obstarávacia cena vozidla. Následne sa auto vyradí ako 082/022. Následne treba spraviť rozdiel medzi účtovnou a daňovou zostatkovou cenou. Nakoľko v roku predaja sa daňové odpisy neuplatnia, o to vyššia tá daňová zostatková cena bude. Neviem, čo konkrétne vám nesedí.
    jakubzemko Citujem vás: "učtovné odpisy v sume 4000 som zaúčtovala na 541/082". Účtovné odpisy ste takto zaúčtovať nemohli, mohli ste takto zaúčtovať účtovnú zostatkovú cenu. Ak ste tak zaúčtovala účtovné odpisy, nie je to v súlade s postupmi účtovania.
      zbaliť

    predaj nákladného auta pred odpísaním

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.