Zavrieť

Porady

Podiely v pode- Ako ich citat

Prosim poradte ako prosim pretransformovat ciselne podiely na pode z LV do laickeho slovnika???
Jedna sa o tieto podiely: 6/96, 1/16, 1/2 a 36/96. Aka je postupnost podielov od najvacsieho ku najmensiemu, lebo som z toho mimo a neviem to nejak citat kto ma aky velky podiel resp. kto ma najvacsi. Dakujem velmi krasne za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ide o jednoduchu matematiku - zlomky a ich kratenie ci spolocneho menovatela:
    6/96, 1/16, 1/2 a 36/96
    si das na jedneho , najvacsieho spolocneho menovatela a dostanes
    6/96, 6/96, 48/96 a 36/96
    alebo sa to da skratit (zlomky) a dostanes
    1/16, 1/16, 8/16 a 6/16

    to uz potom usporiadat vies.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Ing. Ľubomír Janoška, Dáša_, Katy a R, Mária27, Dav, branislavp
    6
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft Ono... asi niekto vtedy v škole chýbal..... .... a ty to teraz musíš učiť.....
    Jorela misoft - nie kazdy ma nadanie na vsetko tak si tu nemusis robit prdel. TO je ako keby sa ti vysmieval niekto z kvantovej fyziky, ze take lahke nevies.
    Jorela No neviem, mne to nepride ako jednoducha matematika, ta mi nikdy neisla tak preto sa pytam, lebo tie zlomky su pre mna spanielska dedina. Takze spravne poradie od najvacsieho po najmensi je 1/2, 36/96, 6/96 a 1/16 ????
    misoft Keď si zistíš spoločný menovateľ - teda 96 - menovateľ 2 sa v 92 koľkokrát nachádza? 48x a týmto násobíš čitateľa teda prvý údaj bude 1/2 = 48/96 atď, atď. a máš hneď poradie vo veľkostiach podielov - inak ivka70 ti to už vypočítala.
    bodliak Jorela, 1/16 = 6/96
    Jorela misoft, prepac, ale nemam cas na hodiny matematiky a uz vo svojom veku ani netusim co je citatel a menovatel. Velmi by si mi pomohol a usetril cas ked si taky znaly v matematike a napisal mi postupnost tych podielov ktoru som pisala a bola by som ti za to velmi vdacna
    Andy Kralik no..
    48/96 > 36/96 > 6/96 = 6/96
    teda
    1/2 > 36/96 > 6/96 = 1/16
    misoft Ach jaj - Jorela - a ty si hádam myslíš, že som len teraz prestal drať školské lavice?
    Veď ja už ani neviem, ako škola vyzerá, ale takáto matematika je základ a ak sa to riadne učilo, v hlave to zostane....
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    odpoveď aj "postupnosť "už máš. Ak nestačí - na pomoc - učivo 7. ročníka
    http://www.oskole.sk/?skola=zakladna...=9978&rocnik=7
    http://www.oskole.sk/?skola=zakladna...=9987&rocnik=7
    Naposledy upravil Katy a R : 31.07.18 at 14:49

    mizubizu je offline (nepripojený) mizubizu

    mizubizu
    Môžeš sa trápiť so zlomkami alebo si to zjednodušiť tým, že to prerátaš na percentuálny podiel.
    Spôsob je úplne jednoduchý :
    (6/96) * 100 = 6,25 %;
    (1/16)*100 = 6,25 %;
    (1/2)*100 = 50,00 %;
    (36/96)*100 = 37,50 %.

    Myslím, že to je jednoduchšie, ako sa hrať so zlomkami, ich krátením, hľadaním spoločného menovateľa atď..
    Dáša_ trochu sa obávam, že keď niekto nezvládne úpravu zlomkov, ich prepočet na % bude ešte väčší oriešok.
    Toto sú presne tie veci, ktoré by sa mali v škole učiť. Nie vzorce, ale praktické prepočty. Aby deti za číslami videli aj konkrétne veci z praxe...

    Podiely v pode- Ako ich citat

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.