Zavrieť

Porady

Je legálne mať na Slovensku/V Čechách dve priezviská?

Poprípadne, ak to možné nie je, či je možné to obísť spôsobom že do kolonky meno-priezvisko napíšem trebárs Dávid Hroznový-Škoricový.
Tá kombinácia dvoch mien by sa brala ako jedno priezvisko.
veronikasad ako si k tomu druhému priezvisku prišiel ?
Asklépios To druhé priezvisko, ktoré si chcem dať je po mojej starej mame.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Je to legalne, ale zakon definuje, akym sposobom na SK k tomu mozno prist. Jednym z nich je napr. uzavretie manzelstva.
    Asklépios Ďakujem za odpoveď. Neviete prosím Vás, kde môžem nájsť informácie o tom akým spôsobom môžem druhé priezvisko nadobudnúť? Nemôžem si ho napríklad pridať lebo nechcem aby zaniklo? Lebo ho už nemá vlastne kto nosiť.
    ivka70 Prestuduj si zakon.

    http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-300

    V podstate mozes poziadat aj o zmenu priezviska, ak ziadost adekvatne oddovodnis (dôvody hodné osobitného zreteľa) a schvalia ti ju, staci zaplatit za zmenu.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Je to mozne.
    Moj svagor to ma takto.

    Vznik takychto priezvisk sa traduje v historii.
    Ide o to, ze v urcitej lokalite - dedinke bolo viac menovcov. Takze to druhe priezvisko bolo take rozlisovacie.

    S urcitou nadsadzkou by sa dalo povedat, ze tieto mena boli predchodcom cisiel domov.

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Ako citam odpovede, malo by to ist lahko. Ale k starsim otazkam o zmene priezviska som naopak cital ze to ide tazko, resp. vtedy "ak ide o meno a priezvisko hanlivé alebo ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa."
    Ak nepochodis, tak sa musis ozenit ci vydat a tam odzneje formulka ze ste sa dohodli na priezvisku takom a onakom.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ak máš potrebné doklady a dôvody - zmenia, prípadne budeš mať dve priezviská.
    Zákon o mene a priezvisku v §6 ods. 1 uvádza, kedy je to možné. Pokiaľ sa nejedná o hanlivé priezvisko, nastúpi druhá varianta - osobitný zreteľ - v tomto prípade sa bude operovať tým, že by zaniklo priezvisko (pomenovanie rodinného názvu - historické), ktoré existovalo dlho predtým. Ale na to budú potrebné veľmi pádne dôvody.
    Priezviská (pomenovania rodín) totiž dosť často takto zanikajú - po "praslici".
    korela Iba ako príklad, u žien je to jednoduchšie "Barbora si nechala priezvisko Henterová, a preto sa aj ich potomok volá Teo Henter Jackuliak, aby sa meno zachovalo, keďže hercova manželka je z ich rodu už posledná."
    https://www.joj.sk/za-sklom/novinky/...-svojmu-synovi

    Je legálne mať na Slovensku/V Čechách dve priezviská?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.