Zavrieť

Porady

Zaručenie pôžičky nevysporiadaným pozemkom s domom

Ahojte, mam znameho, ktorý chce požičať väčšiu sumu a chce ručiť pozemkom so stavbou, pričom je jedna veľmi malá časť nevysporiadaná. Chcel by som sa spýťať na možné riziká, ak by došlo k najhoršiemu a predával by som pozemok so stavbou. Bolo by vôbec možné predávať alebo ako by som sa mohol dostať k nevysporiadanej parcele. ďakujem.
3 komentárov     zbaliť
misoft Môj názor na vec: môžu byť problémy. A za druhé - takéto pôžičky často končia súdnou dohrou..... Odmietni!
Oliwa Prečo len parcele? Na tej parcele je predsa dom. Vlastník/vlastníci parcely nie sú totožní s vlastníkom/vlastníkmi domu?
Oliwa 1. riziko nevrátených peňazí
2. riziko nepredajného pozemku so stavbou
3. riziko súdneho sporu s nejasným výsledkom
4. riziko o jedného známeho menej
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Predpokladam, ze znamy SI chce pozicat od teba.
    Preco nie od banky? Pretoze neuspeje, pretoze tam je problem. Radsej sa mu vyhni aj ty.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Stavba môže stáť aj na cudzom pozemku - takže by možno stačilo ručiť len stavbou.

    Predmetom záložného práva môže byť aj spoluvlastnícky podiel na pozemku, lebo s ním možno nakladať. Nie je potrebný súhlas spoluvlastníkov, lebo tí môžu uplatniť svoje predkupné právo pri každom prevode. Nejde o hospodárenie so spoločnou vecou podľa § 132 obč. zákonníka.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    michal365 Ahoj, dakujem. problem je v tom ze vlastnici pozemkov a stavieb na parcele su 3. No a 1 ktory ma 1/12 nesuhlasi so zalozenim. Cize potrebujem vediet ako by som mal postupovat keby som sa chcel dostat ku pozicanym peniazom (v pripade ze by mi dlznik nevratil peniaze.)
    Mária27 So založením nemusí súhlasiť, jeho súhlas sa nevžaduje. Ak by si pozemok predával, normálne mu dáš ponuku, ktorú by musel akceptovať a nehmuteľnosť vyplatiť do dvoch mesiacov (§ 605 OZ). Ak nezaplatí, môžeš predať inému (nie lacnejšie ako si ponúkol spoluvlastníkovi).
    michal365 ahoj, tak a este navyse tam je ta 1/12 tina navysporiadana toto bude asi problem ze?
    michal365 no a navyse tam je jedna mala cast nevysporiadana. Toto bude asi najvacsi problem ze
    Mária27 nie problém nebude, ty budeš predávať len ten podiel, ostatné zostáva tak
    michal365 Nerozumiem, ako ja mozem predavat podiel, ktory mi nepatri? Ci myslis, len podiel ktory bude moj? Ak takto, tak potom mam obavy ze kto kupi parcelu, kde 1/12 nie je moja.
    Mária27 Nejde o ručenie - ručil by ako ručiteľ niekomu inému, kto si od teba požičiava. Toto je iné zabezpečenie práva.
    Ak si chce požičať on a "ručiť" chce nehnuteľnosťou, ide o záložné právo - pozri § 151a a nasl. Čo treba urobiť = § 151e. Podľa § 151j

    1) Ak pohľadávka zabezpečená záložným právom nie je riadne a včas splnená, môže záložný veriteľ začať výkon záložného práva. V rámci výkonu záložného práva sa záložný veriteľ môže uspokojiť spôsobom určeným v zmluve alebo predajom zálohu na dražbe podľa osobitného zákona,3e) alebo domáhať sa uspokojenia predajom zálohu podľa osobitných zákonov,3f) ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak.
    Mária27 Aj teraz má on spolu-vlastníctvo bez 1/12 a existuje. Väčšinový vlastník o všetkom rozhoduje, v nevýhode je menšinový.
      zbaliť

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Známemu rozhodne nepožičiavať! Čo je väčšia suma? Na čo ju potrebuje? Je to niečo životne dôležité alebo chce len novší model auta? Na koľko rokov a za koľko? Kto je spoluvlastníkom malej nevysporiadanej časti? Z tej malej časti by raz mohli byť veľké problémy... To musí byť veľmi dobrý známy, keď si ochotný nad takýmto niečím vôbec uvažovať. A ak áno, daj si podmienku - nech najprv vysporiada tú nevysporiadanú časť. A uvidíš, či aj potom zostane Tvojím známym...
    Zrejme v Tebe vŕta červíček pochybností, keď si sa rozhodol založiť kvôli tomu tému... A dobre robíš, že sa radíš, kým nie je neskoro. Polož si otázku - chýbali by ti tie peniaze /teraz možno nie, raz možno áno/, keby Ti ich nesplatil/nemal z čoho splácať a k pozemku so stavbou by si sa nedostal - možno aj vďaka nášmu promptnému súdnictvu celé roky?
    Môžeš si pozrieť sa http://www.katasterportal.sk/kapor/v...tniciAction.do, o akú malú časť sa vlastne jedná...
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    michal365 ahoj, pozical by si na 1 rok. Nevysporiadana cast je nejaka 1/12. Presne preto sa pytam a radim - ak by som chcel peniaze nazad a nesplatil by mi ich, ci by ta nevysporiadana cast nerobila problem.
    vicktor Nielen ta cast, ale aj znamy. Najskor sa premeni na Slubotechnu a potom na haj.zla.
    Ako to chces mat PRAVNE zmluvne osetrene? Ci len na "cestne" slovo?
    Oliwa Robila. Nemohol by si predať niečo, čo Ti celé nepatrí, resp. len so súhlasom spoluvlastníka. Komu patrí ten zvyšok? Ty by si kúpil takú nehnuteľnosť?
    A kde berie Tvoj známy istotu, že po roku Ti tú väčšiu sumu bude môcť vrátiť? Nech tú svoju "investíciu" teda o rok odloží, za rok si na ňu našetrí a môžete spolu ďalej chodiť na pivo...
    Neverím, že toto by nejaký právnik dal na papier... iba ak by súhlasil aj ten spoluvlastník, lebo by išlo zrejme aj o jeho strechu nad hlavou.
    vicktor A keby si to mal super zmluvne osetrene a dojde k tomu vymahaniu, treba mat fest silny zaludok kamarata (plus rodinu?) vyhodit na ulicu.
    michal365 ed praveze neviem ako sa toto da osetrit pravne a ci v najhorsom pripade nebudem musiet riesit dlhe sudne tahanice co nechcem
    Oliwa Takže neveríš kámošovi, že po roku Ti peniaze vráti?
      zbaliť

    Zaručenie pôžičky nevysporiadaným pozemkom s domom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.