Zavrieť

Porady

Príjmy autorov (aktívny príjem) - zdanenie, odvody a povinnosti ?

Ahojte,

neustále sa motám v tejto téme, je pre mňa nová a nikde som nenašla komplexné informácie o autoroch (príjmy aktívne).

Čo viem, zhrniem, poprosím o doplnenie, zajtra mám stretnutie s klientom a rada by som bola v obraze.

DAŇ:

- povinnosť registrovať sa na DÚ za účelom získania DIČ (IČO nemajú). Termín do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom začal s touto činnosťou.

- daň sa platí buď zrážkou (prostredníctvom prijímateľa diela, ktorý mu vyplatí odmenu po znížení odvodu do fondu a následne vypočítanej dane)

- v prípade uzatvorenia dohody medzi autorom a prijímateľom diela sa daň môže zdaniť u autora v daňovom priznaní. Dohoda musí byť uzatvorená pred vyplatením príjmu. Táto dohoda sa oznamuje na DÚ? ........ termín ? ........

- v daňovom priznaní si od príjmov uplatní paušál (60%) alebo preukázateľné výdavky, plus zaplatené odvody. Môže uplatniť aj NČ, bonus, daň.stratu.



ODVODY:

- platia sa sociálne odvody, ak za predchádzajúci rok tieto príjmy presiahnu stanovenú hranicu príjmov. Čo v prípade, ak v roku 2018 živnostník ukončil živnosť a v tomto roku začal poberať príjmy autora, platí odvody do SP už v tomto roku ? ......

- platia sa zdravotné odvody - odkedy? ......... od začiatku takýchto príjmov?



ďakujem za odpovede, aj doplnenie ďalších súvislostí, ak mi niečo ušlo do komplexného zhrnutia témy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Príjmy autorov (aktívny príjem) - zdanenie, odvody a povinnosti ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.