Zavrieť

Porady

platba a kurz

Poprosim o radu. Keď posielam zo SR z účtu v eurách do ČR na účet kde sa mu to prepočíta v CZK . Akým kurzom to česká banka prepočíta predaj alebo nákup? Dostala som rôzne odpovede z banky. Poprosím ak máte niekto znalosť poraďte.
Ďakujem
vicktor A koho si sa v tej banke pytala?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Vsetko zavisi aj od podmienok uctu konkretneho klienta a nesmies zabudat na to ,ze pri takomto prevode niekto hradi aj poplatky - to moze byt banka odosielajuca, banka prijimajuca aleob obe kazda svoje. Tieto si banka stiahne a v podstate kurz, ktorym budes prepocitavat, ovlyvnia (lebo nevidis, kolko su poplatky a kolko kurz)

    http://www.prevod-penazi.sk/valuta-d...znate-rozdiel/

    Pojmom devíza sa označujú bezhotovostné finančné prostriedky v cudzej mene. Patria sem bezhotovostné finančné operácie ako prevod peňazí na účet do zahraničia alebo napríklad aj platba kartou v zahraničí. Banky používajú na zmenu devíz vyšší výmenný kurz.

    Ak chceme vedieť kedy sa použije kurz nákup a kedy predaj, opäť sa na to pozeráme z pohľadu banky alebo zmenárne.

    Devíza predaj - Ak vám banka devízy (bezhotovostné peniaze v cudzej mene) predáva, použije sa kurz devíza predaj. Ak napríklad prevádzate eurá na libry - slovenská banka vám cudziu menu (libry) predá a vy ňu zaplatíte domácou menou (eurami).

    Devíza nákup - Kurz devíza nákup sa použije v prípade ak banka od vás devízy (bezhotovostné peniaze v cudzej mene) nakúpi a vyplatí vás v eurách. Napríklad na svojom slovenskom účte obdržíte platbu z Veľkej Británie vo výške 1000 GBP. Banka od vás libry nakúpi a vyplatí vás v eurách - na váš slovenský účet vám pri kurze 0,8481 pripíše 1179 eur (1000 libier / 0,8481 = 1179 eur).

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    A preco ta to trapi? Proste banka to prerata ako ona chce a ty nemozes pozadovat inak.
    Ceska banka ma svoju domacu menu CZK, euro je pre nu predmetom obchodu a od teba ich ziska len tak ze ich kupi.
    Ak pride cech do banky ze potrebuje dolare, banka mu ich preda.
    Pozri napr. https://www.csas.cz/cs/kurzovni-listek#/type/NONCASH. Banka tvoje eura prerata tak, aby co najviac zarobila (aby prijemca dostal co najmenej), a to sa stane pri kurze Nakup.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    na-ta Netrápi, ale mám zaplatiť české koruny a budem posielať v eurách a potrebujem vedieť si to prepočítať aby som vedela koľko tých euráčov mám poslať. Nevedela som či predaj alebo nákup. Pretože v banke mi povedali rôzne a mala som už chaos.
    na-ta Veľmi pekne ďakujem
    ivka70 Tak posli v CZK, banky maju aj taku moznost a prepocita ti to rovno tvoja banka pri prevode
    inak sa nikdy presne netrafis do sumy, ktoru ma prijimatel dostat, pretoze nevies aky bude kurz v den, ked to banka dostane pretoze nevies ani ,v ktory den presne to dostane
    vicktor Ano, posli CZK a tebe ubudne presne vyratana suma.
    Nevies dna ani hodiny - niekedy som zaregistroval ze SLSP aktualizovala kurzovy listok kazde dve hodiny.
    Ale pozor, SWIFT je riadne drahy. Ak mozes, vyuzi prevod cez sesterske banky SLSP-CSAS, CSOB-CSOB, Uni-Uni a pod.
    Idealne FIO.
      zbaliť

    Dodkoo je offline (nepripojený) Dodkoo

    Dodkoo
    Nájdi si na stránke tvojej banky kurz a prepočítaš jej kurzom koľko potrebuješ poslať €. Vyber ten kurz kde dostaneš za € najmenej, to použije banka. Prípadne používam FIO banku tam zadám presne sumu v CZK aká má prísť.
    Napríklad naspodku https://www.fio.sk/akcie-investicie/...zove-konverzie chem nakúpiť x CZK za EUR a vyjde presne koľko € potrebujem.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    na-ta Dakujem
    ivka70 az na to, ze ak posle v EUR, prepocitavat bude banka prijemcu .... takze toto jej nepomoze, ten priklad je na nieco uplne ine ako prevod penazi
    Dodkoo Ešte sa mi stalo pár rokov dozadu poslal som v € okolo 200 CZK a príjemcovi v Komerčnej banke stiahli poplatok 100 CZK za príjem zo zahraničia, hoci už bolo SEPA a nemal by platiť žiadne poplatky ako to posielam v €. Odvtedy na prevody do ČR používam iba FIO.
    Dodkoo Potom pozrieť kurz na stránke banky príjemcu a zásada platí použiť z tých dvoch kurzov najnevýhodnejší kurz.
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.