Zavrieť

Porady

auto a daňový úrad

dobrý deň, chcem sa spýtať, že ked si chcem dávať benzín do nákladov, tak musím prihlásiť auto na daňový úrad? som SZCO a vediem jed.účtovníctvo. Dakujem
Naposledy upravil Mária27 : 03.01.19 at 17:44 Dôvod: dlhé
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Auto sa neprihlasuje na daňový úrad, SZČO podáva do konca januára DP k dani z motorových vozidiel a v tomto termíne je potrebné daň aj zaplatiť.

    DP sa podáva nie z dôvodu že si chce uplatniť bločky vo VOZD, ale z dôvodu, že auto využíva na podnikanie.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Iba ak ho budeš používať na podnikanie. Nemáš oznamovaciu povinnosť, všetko uvedieš v DP k dani z MV.
    Naposledy upravil Tweety : 03.01.19 at 15:54
    17 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zsuctaren Ďakujem pekne, a keď mám auto na RČ a nie na ICO ako potom to je s uplatnením si PHL a ostatných výdavkov na auto? Je lepšie ho prepísať z RČ na ICO?
    veronikasad odkedy je vlastníkom auta ? Bolo v minulosti zaradené v podnikaní ?
    zsuctaren SZCO je od 26.6.2018 a auto kúpila na svoje RČ v auguste 2018. Bolo kupovane na základne kupnoredaj.zmluvy z PL. a to či bolo v min.zaradené v podnikaní, to nevieme.
    veronikasad Berie sa do úvahy len aktuálny majitel. Aj keď ide o ojazdené auto, pre účely podnikania sa považuje za nové.
    SZČO sa môže rozhodnuť, či auto zaradí do majetku a bude ho rovnomerne alebo zrýchlene odpisovať po dobu 4 rokov + všetky prevádzkové náklady budú VOZD, alebo si bude uplatňovať sadzbu základnej náhrady + spotrebu PHM podľa počtu najazdených km súvisiacich s podnikaním na základe knihy jázd.
    veronikasad aká je obst.cena auta ? Kolko km v priemere najazdí mesačne v súvislosti s podnikaním ? Používa auto aj na súkromné účely ?
    zsuctaren SZCO je od júna 2018 a auto si kúpila na RČ v auguste 2018 z Poľska. A nevie mi povedať, či bolo zaradené v podnikaní, ale pravdepodobne nie.
    veronikasad opravila som - 4 roky, to bol preklep
    zsuctaren Kúpila ho jazdené za 2100 € a používa ho len na podnikanie. Na súkromne účely vôbec.
    veronikasad OC je vyššia ako 1700€, jednorázovo ho nákladov dať nemôžeš. Je len na tebe, pre ktorý postup sa rozhodneš- podrobnejšie v komente z 19:28
    zsuctaren Ok , tak ked dobre rozumiem: rozhodli sme sa pre zaradenie do majetku a budeme odpisovať 4 roky, do nákladov VOZD si budeme dávať opravy,PZP atd.náklady súvisiace s prevádzkou v plnej výške a kedže knihu jázd nevedieme, tak PHL 80%. Dobre tomu rozumiem?
    veronikasad dobre tomu rozumieš. Nezabudni na stav tachometra na začiatku a konci obdobia a prepočet spotreby podla počtu najazdených km.
    zsuctaren Dakujem veľmi pekne, velmi ste mi pomohli .... a to mám iba viesť ten prepočet alebo načo to slúži?
    veronikasad Ak si zaúčtovala v priebehu roka vyššiu spotrebu PHM ako zodpovedá počtu najazdených km, cez interný doklad to na základe toho prepočtu upravíš = porovnáš skutočnú spotrebu s prepočtom
    zsuctaren DAKUJEM
    Tommat25 A môžem sa opýtať ako postupovať keď si chce szco platitel dph zaradiť súkromné vozidlo do majetku a vlastní ho viac ako 4 roky a nechce ho odpisovať...môže? V minulosti nebolo zaradené ale vypisoval si cestaky a platil dmv...ďakujem
    veronikasad Auto staršie ako 4 roky sa ani odpisovať nedá. Je to pre neho výhodnejšie ako uplatňovanie sadzby základnej náhrady + spotreba PHM ?
    Tommat25 Chce si uplatňovať najmä odpočet dph pri phm + opravy auta...
      zbaliť

    auto a daňový úrad

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.