Zavrieť

Porady

Študent denného štúdia má ako zdaniť príjem zo zmluvy o účinkovaní?

Chcel by som poradiť, lebo dcéra účinkovala v roku 2018 v jednej nemenovanej TV relácii. Ako pozeram tu jej zmluvu o účinkovaní, je to zmluva podla autorského zákona. Viete mi prosím poradiť, do akého paragrafu DP typu B to zaradiť? To je jedna otazka a ešte jedna vec ma zaujíma. Účinkovala v čase, ked mala narok mať uzavretú zmluvu o brigadnickej praci študenta, resp. túto činnosť koli natáčaniu aj prerušila. Vzťahuje sa príjem zo zmluvy o účinkovaní vo vzťahu k jej spoločeskému postaveniu (študent denného štúdia) a výške odmeny (asi 750€) za účinkovanie nejaká výhoda vo vzťahu k daňovým odovodom a zdravotným odvodom? Môže analogicky postupovať podla pokynov: https://www.podnikajte.sk/dane-a-uct...ody-2018.xhtml
???

Vdaka účtovníci za vaše odpovede
veronikasad od zamestnávatela kde brigádovala, dostala potvrdenie o zdanitelných príjmoch. Aká suma je na tom potvrdení v prvom riadku (uhrn príjmov) ? Mala zrazené preddasvky na daň ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    SOMI Trenčín, spol. s r.o.
    Ak jej úhrn prímov (z dohody o brigádnickej práci študentov a z tejto zmluvy) nepresiahol 1915,01, nemusí podávať daňové priznanie. Ale ak jej z dohody oBPŠ boli zrážané preddavky, môže to daňové priznanie podať a potom jej daňová povinnosť bude 0 (zrejme nemala príjmy z dohody vyššie ako cca 3000 €), zrazené preddavky sa jej vrátia. Ale príjem z aktívnych autorských honorárov (zdaní sa v §6 ods. 2) podlieha zdravotnému poisteniu - ak podá DP s týmto príjmom zaplatí z neho zdravotné poistenie. Z príjmu z autorských honorárov si môže uplatniť výdavky 60 %, v takom prípade ZP z toho príjmu by bolo cca 28,26 €.
    Ak chce podať DP alebo musí podať DP (príjem nad 1915,01) , tak ešte je tam niekoľko problémov - treba zistiť podľa znenia zmluvy, či ide o poskytnutie licencie alebo vykonanie diela a či má v zmluve ustanovenie. že sa dohodli o nezdanení príjmu zrážkovou daňou.
    Ak tam ustanovenie o nezdanení zrážkovou daňou chýba, mala jej daň zraziť televízia.
    Ak je tam dohoda o nezdanení zrážkovou daňou (mala sa registrovať na DÚ ) :
    - ak je to aktívny príjem = za účinkovanie bez poskytnutia licencie/práv na použitie diela, tak ako som písala, spadá to do § 6 ods. 2, môže si uplatniť nezdaniteľnú časť, ale platí ZP (rzzp urobí zdravotná poisťovňa)
    - ak je to pasívny príjem = poskytnutie licencie/práva na použitie diela, spadá to do § 6 ods. 4, môže si uplatniť výdavky 60 %, zo zvyšných 40% zaplatí daň 19%, nedá sa z toho uplatniť nezdaniteľná časť ale neplatí zdravotné poistenie.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    duves Má tam 2 v body okolo zražky z odmeny. PRVY: Účinkujjúci berie na vedomie a súhlasí s tým, že ak vznikne Producentovi v zmysle ustanovení zákona č.13/1993 Z.z. povinnosť vykonať zrážku z odmien výkonných umelcov vo výške 2%, tak Producent túto zrážku vykoná a Odmena bude Účinkujúcemu vyplatená znížená o predmetnú zrážku.
    DRUHY: Zmluvné strany podľa § 43 ods.14 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov uzatvárajú dohodu, že Producent nebude uplatňovať daň vyberanú zrážkou podľa § 43 ods.14 zákona č.595/2003 Z.z.o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a teda, že si Účinkujúci bude príjmy z tejto zmluvy zdaňovať sám prostredníctvom daňového priznania.
    Katy a R duves - podľa mňa to terazky nemusíte riešiť (nemá povinnosť DP) ... ale nabudúce - hlavne ak ten honorár a iný príjem bude vyšší - tak nezabudni - ako už máš napísané - brigádypodľa ZP §5 a honorár §6 - správne zaradiť a regitrácia ak bude treba
    Jana Motyčková to druhé je tá uzatvorená dohoda o nezdanení zrážkovou daňou o ktorej som písala.
    duves Aj tak neviem ako dalej s tym postupovať.
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    V tom priloženom článku sa píše len o brigádach podľa ZP.
    Ona zrejme mala aj takýto príjem - ten dáš do§ 5 a aj príjem podľa autorského zákona - ten by mal ísť do §6 - bude to aj v tej zmluve asi uvedené .
    Ak jej všetky zdaniteľné príjmy nepresiahli cca 1900 eur - tak nemá povinnosť robiť DP vôbec. Ak ale mala nejakú zrazenú daň - tak by sa jej oplatilo spraviť DP - bude preplatok
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    duves No tak som z toho vedle, jak ta jedle. Lebo "Ak študent v roku 2018 dosiahol celkové zdaniteľné príjmy nižšie ako 1 915,01 eura a z týchto príjmov mu zamestnávateľ zrážal preddavky na daň, môže dobrovoľne podať daňové priznanie..." Lenže dcera z prijmu na zaklade autorskeho zakona nemala zražky.
    tina.mm A nemala sa dcéra aj zaregistrovať na daňovom úrade práve kvôli príjmom podľa autorského zákona?
    Katy a R z čoho si vedľa? - ak neplatila daň a príjmy boli do 1915 - nerieši nič! ... Ale! naozaj neplatila daň ani z brigády?
    duves Od jedneho ma potvrdenie na 256,62 EUR. Potom jej "lieta" ešte jedna brigada, tam nezarobila viac ako 190-200€. Ale potvrdenie nema, zražky asi boli, doteraz nedostala žiadny doklad (s tym zamestnávatelom je problem komunikovať) - píšem o tom inde. No a zo zmluvy o autorskom zakone ma ten príjem asi 800€.
    veronikasad Pozri na potvrdenie ci tam je nejaka suma v riadku uhrn zrazenyvh preddavkov na dan
    duves nie je
    veronikasad Celkovy prijem nepresiahol 1/2 rocnej NCZD, preddavky na dan neboli zrazene, neries, nemusi podavat danove priznanie
    duves veronikasad, ale vyššie pani Jana Motyčková niečo rozvinula okolo zrážkovej dani a registrácii na Daňovom úrade.
    veronikasad Registrovať sa mala, za to moze dostat pokutu, ale povinnosť podat DP jej kvôli výške prijmu nevznikla. Ak chces dobre spavat, nech sa zaregistruje dodatocne a pokutu uhrad. Telka ju zrejme na daňový urad nahlasi, potom ju DU vyxve na podanie DP.
    duves Kedy sa mala registrovať? Ved ona nie je umelkyna, nie je predpoklad, že sa zúčastní dalšieho nahrávania.
    Katy a R k registrácii pozri zák o DzP § 49a
      zbaliť

    Študent denného štúdia má ako zdaniť príjem zo zmluvy o účinkovaní?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.