Zavrieť

Porady

Musím vypovedať ohľadom dedičstva môjho nebohého otca?

Môj otec získal v dedičskom konaní po svojom otcovi dom a pozemok. Otec zomrel a uvedený majetok som zdedila ja.Otcov brat však po 15 r od smrti ich otca obnovil dedičské konanie, ku ktorému som prizvaná ja. Musím v tomto prípade vôbec vypovedať? Ved uvedené dedičské konanie sa týka môjho deda a môjho otca (obidvaja nebohí)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dedičské konanie sa obnovuje, ak sa objaví nový majetok, ktorý treba predediť. Pravdepodobne budete dediť dvaja - otcov brat a ty.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    xyzal1 V liste od notárky je uvedené že sa jedná o už dedený majetok
    Mária27 Dedený majetok sa môže znovu prerokovať len do 3 rokov. Pozri § 485 a § 105 občianskeho zákonníka. Ak by chceli prerokovať znovu pôvodné dedičstvo, povedz, že vznášaš námietku premlčania. Ak na súd nepôjdeš, môžeš to prehrať pre zmeškanie.


    § 485
    (1) Ak sa po prejednaní dedičstva zistí, že oprávneným dedičom je niekto iný, je povinný ten, kto dedičstvo nadobudol, vydať oprávnenému dedičovi majetok, ktorý z dedičstva má, podľa zásad o bezdôvodnom obohatení tak, aby nemal majetkový prospech na ujmu pravého dediča.

    § 105 Ak ide o právo oprávneného dediča na vydanie dedičstva (§ 485), začína plynúť premlčacia doba od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanie skončilo.
    xyzal1 Všetkému rozumiem, ale ak by niekto nadobudol majetok neprávoplatne, bol by to môj otec a nie ja. Ako sa mám ja vyjadriť k tomu ako to prebehlo medzi dedom a otcom?
    Mária27 Nijako, len že je to premlčané. Súd to musí akceptovať. Notár zastupuje súd.
    Mária27 Ešte navyše pozri § 486:
    § 486
    Kto dobromyseľne niečo nadobudol od nepravého dediča, ktorému bolo dedičstvo potvrdené, je chránený tak, ako keby to bol nadobudol od oprávneného dediča.
    xyzal1 Dakujem, veľmi mi to pomohlo
      zbaliť

    Musím vypovedať ohľadom dedičstva môjho nebohého otca?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.