Zavrieť

Porady

Výpočet odvodov do SP a ZP - SZČO časť roka

dávala som do kalkulačky na SP aké bude SZČO platiť odvody a nieje tam uvedené počet mesiacov. Ako vypočítam výšku odvodov? Záleží výška odvodov od počtu mesiacov podnikania ?

Môžem poprosiť o kontrolu, či dobre rátam?
SZČO bol od 15.01.2018 do 5.04.2018
VZ: 5300,-
Odvody: 183,-
5300+183 / 1,486 / 2 = 1845 x14% = 258,30
Nedoplatok na ZP: 258,30 x 2=514,6 -183 = 331,60 a preddavky 256,86?
.......
A odvody do SP sa tiež rátajú tak isto? Započítavajú sa mesiace v priebehu ktorých začalo alebo skončilo podnikanie? Budú mesačné preddavky nasledujúci rok cca 605,-€?
Naposledy upravil marions : 27.02.19 at 16:42
9 komentárov     zbaliť
veronikasad vznikne mu povinná registrácia do SP ?
marions anooooo, má príjem 13000,-€
veronikasad Pri výpočte nedoplatku ZP nedelíš počtom mesiacov. Základ dane + poistné vydelíš 1,486. z toho vypočítaš 14 % poistné a odpočítaš zaplatené preddavky.
Počtom mesiacov delíš pri výpočte preddavkov, platných od 1.1.2020, ak by znovu začal odnikať.
veronikasad pozri moju odpoveď k odvodom do SP aj komentár k výpočtu do ZP.
veronikasad Pokial živnosť v roku 2019 neobnoví, tak ťa poistné ani preddavky na zdr.poistenie nemusia zaujímať. Vznikne mu len nedoplatok na zdravotnom poistení, ktorý mu ZP vyčísli v RZZP.
marions Áno, viem, to rátam len ak by obnovil živnosť, nech mu viem povedať.... a ten nedoplatok na ZP súhlasí? /myslím suma, nie spôsob výpočtu/.
Teda nedoplatok na ZP bude 333,57€?
A ak obnoví živnosť bude platiť preddavky na ZP 258,30 a na SP minimálne?
veronikasad nemám pri sebe kalkulačku, výpočet nedoplatku máš v komentári
veronikasad Predavky na zdr.poistenie budú vysoké. Vypočet je rovnaký ako v SP, ale nedelí sa počtom mesiacov 12 ale počtom mesiacov podnikania (nie som si celkom istá či v tomto prípade 3 alebo 4)
veronikasad nedoplatok z RZZP bude 5300+183/1,486*14% - zaplatené preddavky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    v SP sa nesleduje počet mesiacov podnikania, vždy je to 12.
    Mesačné poistné, ak vznikne povinná registrácia, vypočitaš ako :

    základ dane + zaplatené poistné v roku 2018 (ZP, SP, vrátane nedoplatkov)/1,486/12

    Ak ti vyjde mesačný vymeriavací základ nižší ako minimálny, poistné bude platiť z minimálneho VZ.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marions Ďakujem, v nejakom príspevku som sa dočítala, že aj na SP sa delí počtom mesiacov podnikania. Takže na SP by mal platiť preddavky v minimálnej výške. A zdravotné preddavky som vyrátala správne, len nedoplatok mi stále vychádza rovnako. Čo robím zle?
    veronikasad obnovil živnosť ?
    marions Zatiaľ nie, ale ak obnovi, tak bude platiť odvody z toho VZ, či nie? Už mám z toho guláš
    veronikasad ak obnoví do 30.6.2020, poistné do SP bude platiť z minimálneho vymeriavacieho základu.
    marions Ak obnoví v roku 2019 živnosť, platí v minimálneho VZ?
    veronikasad Veď tam máš vzorec, tak si dohoď sumy a vypočítaj ...
    marions Myslela som odvody do ZP.... tie bude platiť tie vysoké ak obnoví živnosť
    veronikasad ano, od 1.1.-31.12.2020, Ak nemal živnosť v roku 2017, v roku 2019 bude platiť z minima.
    marions Ďakujem veľmi pekne za trpezlivosť
      zbaliť

    Výpočet odvodov do SP a ZP - SZČO časť roka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.