Zavrieť

Porady

Príjem z predaja bytu a DP

Ahojte, prosím Vás veľmi pekne o radu. Klient v r. 2018 predal byt. Polovica bytu patrí jemu a polovica družke. Byt nadobudol za 2 500 Eur a predal za 15 000 Eur. (jeho časť.) Náklady na rekonštrukciu má v sume 7 000 eur. Teda výdavky spolu sú 9 500 Eur. ZD z predaja bytu je 5500 eur. Z toho je povinný zaplatiť daň? Nevzťahujú sa na to ani nezdaniteľná čiastka? Ak je zo živnosti v strate, nie je možné to započítať, aby daň nemusel platiť? Je potrebné viesť mimo peňažného denníka nejakú evidenciu nákladov z rekonštrukcie bytu? Ešte som predaj bytu nemala, tak Vám budem vďačná za pomoc.
veronikasad Kedy nadobudli byt?
mondes Nemám zatiaľ k tomu podklady, len to, čo mi vravel klient. Družka mala byt a jemu predala polovicu. On je vlastníkom menej ako 5 rokov. Nejakých 4,5 roka, neviem presne. Ale oslobodenie sa ho netýka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    mondes ako píšeš je to príjem podľa §8 odst. 1 písm. b a podľa všetkého čo si napísala ZD z predaja bytu je 5.500 € z ktorých má zaplatiť jednak daň vo výške 19% + odvod na ZP -14%, alebo ak je invalid, alebo ZŤP tak 7% - mu na základe DP urobí zdravotka RZZP a tiež ho poteší.
    Je to neaktívny príjem a nedá sa započítať s iným príjmom, ani použiť odp. položka
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Ďakujem Ti krásne.
    mondes Ešte keď sa môžem opýtať. Klient ma zaskočil otázkou. Ako môžu skontrolovať náklady na rekonštrukciu bytu, ktorý predal? To pôjdu do toho, už cudzieho bytu a budú kontrolovať, či skutočne vymenil okná, dvere, alebo podlahy? Alebo ešte lepšie, ako zistia, že predal byt a príjem z predaja neuviedol v DP?
    Anik myslím, že keď sa veľmi chce tak sa to dá, dokonca neviem či nie sú poznámky v kúpno-predajnej zmluve k stavu bytu, ktorá sa potom dáva na kataster a odtiaľ má finančná správa myslím celkom dobré info ak sa chce. Neraz sa stane, že aj po čase oslovia človeka s tým, že sa pozabudol a v DP to neuviedol. Ja osobne by som také niečo nezabudla, ale niekto má rád adrenalín.
    misoft Alebo ešte lepšie, ako zistia, že predal byt a príjem z predaja neuviedol v DP?
    --------------------------------------
    Kataster + miestne dane a poplatky - daň z nehnuteľnosti. Tam by to aj zistili - na katastri - ajhľa, už nie je majiteľom - zmena vlastníka na základe kupnej zmluvy (a tam sa uvádza cena), miesta daň sa nezaplatí, lebo už nie je majiteľom... prečo neuviedol do DP príjem? A už budú pokuty. A možno i niečo horšie - tr.čin neodvedenia dane.
      zbaliť

    Príjem z predaja bytu a DP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.