Zavrieť

Porady

Preučtované pri uzatváraní roka na sklad

Prosím Vás o vysvetlenie.Prebrala som účtovníctvo,ktoré idem od 1.1.2006
nahodzovať do nového účtovného programu.Pri študovaní počiatočných stavoch z neúplných podložených podkladov ma zarazila skutočnosť, ktorej nerozumiem. Účtovanie spotreby materialu bolo v roku2005 cez veľky počet analitických účtov.Napríklad Spot.mat.-DHM ,v ktorej je nákup PC,tlačiarne, vŕtačky a pod.,ktorých hodnota je do 30 000,- Sk ,k 31.12.2005 sa cela hodnota danej analitiky preučtoval 112/501.Mne z toho vyplýva ,že v danom roku to vôbez namali v nákladoch a pritom sú to také položky čo sa používajú.Podotýkam,že príjem na sklad bol bez príjemok. Môžem to v roku 2006 všetko povýhadzovať zo skladu a urobiť k tomu iba invertárne karty?Sú to doť veľké položky.Dokedy to bude na sklade nepoužívané. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Nikola999 je offline (nepripojený) Nikola999

    Nikola999
    Prosím o pomôžte,nie som si istá.Spoločnosť v roku 2005 bola v strate,mne to pripadá ako keby som si šetrila náklady aby som nemusela v roku 2006 platiť daň z príjmu .Výhodím cc 300 000,- Sk do nákladov veď je to oči bijúce.

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    mne to vycháza tak, že firma účtovala spôsobom B a na konci roka urobila inventúru a nespotrebovaný materiál prijala na sklad.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Je to presne, ako píše va1ke, účtovanie spôsobom B je na rozdiel od spôsobu A v tom, že nákup materiálu sa neúčtuje na sklad, ale priamo do spotreby. Pri inventarizácii na konci roka čo zostane, vystornuješ zo spotreby a dáš na sklad. Na začiatku zo skladu a nanovo ako som Ti napísala.

    Nikola999 je offline (nepripojený) Nikola999

    Nikola999
    Ďakujem za odpoveď. Ano účtoval spôsobom B spotreba materialu.Material čo sa spotrebuje pri výrobe ,tomu rozumiem ten výberiem pri vystavovaní FO.Čo s počítačom a druhými položkami?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Nikola999
    Prosím o pomôžte,nie som si istá.Spoločnosť v roku 2005 bola v strate,mne to pripadá ako keby som si šetrila náklady aby som nemusela v roku 2006 platiť daň z príjmu .
    Mne to tiež tak pripadá. Neviem si však predstaviť, ako dať k 31.12. na sklad PC a tlačiareň (ktoré sa pravdepodobne používali), iné je to s materiálom zakúpeným na zákazku, ktorá sa vyfaktúruje až v ďalšom roku. Pri rozhodovaní sa, čo teraz s tým by mal dať pokyn majiteľ firmy. Chybu mohla urobiť predch. účtovníčka tým, že pri inventarizácii materiálu zahrnula všetko do jedhoho "vreca", bez ohľadu na druh materiálu.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Nikola999
    Ďakujem za odpoveď. Ano účtoval spôsobom B spotreba materialu.Material čo sa spotrebuje pri výrobe ,tomu rozumiem ten výberiem pri vystavovaní FO.Čo s počítačom a druhými položkami?
    Jednoducho ak bol obstaraný v cene do 30000.- bude v spotrebe, dáš to do evidencie drobného hmotného majetku, ak aj to znížila z 501 a dala na sklad, tak to oprav, vytvor interné smernice na začiatku a pokračuj v normálnych pravidlách hry. Keď sa tak nad tým zamýšľam, mala ona vôbec niečo na 501?

    Nikola999 je offline (nepripojený) Nikola999

    Nikola999
    Preto tomu nerozumiem DHM bol zakúpení cez registračné pokladne a FD individuálne.Na 501 niečo aj nechala. Mám dorobiť aj dodatočne príjemky a výdajky ?

    Nikola999 je offline (nepripojený) Nikola999

    Nikola999
    Ja viem som otravná,ale zúfala.Ja sa len bojím čo na to daňováci, keď to na začiatku roka vyhodím zo skladu spotreby.Je to veľká čiastka. Ja viem , že každý robí chyby a aj predchádzajúci účtovník .Stakým niečím som sa ečte nestretla tak sa bojím a nemám istotu.

    Nikola

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Nikola999
    Ja viem som otravná,ale zúfala.Ja sa len bojím čo na to daňováci, keď to na začiatku roka vyhodím zo skladu spotreby.Je to veľká čiastka. Ja viem , že každý robí chyby a aj predchádzajúci účtovník .Stakým niečím som sa ečte nestretla tak sa bojím a nemám istotu.

    Nikola
    Aj ja som tento rok bojovala s nedokonalosťou človeka. Tiež účtovníčka zaúčtovala niečo, nedalo sa zistiť čo a musela som nanovo účtovať nielen rok 2006 ale spätne aj 2005.
    Predpokladám, že v tvojom prípade na konci roku zistili, že sú vo veľkej strate, tak preúčtovávali z nákl.účtov späť na sklad, ale prečo materiálu - veď z toho sa ďalej nevyrába... - ale dobre. Môj názor :
    - máš to na sklade, od januára pomaly vydávaj zo skladu podľa hodnoty do 30 tis.Sk priamo na analytický účet DM a urob si k tomu operatívnu evidenciu,
    - ostatný materiál - keďže je to na účte 112 rozpúšťaj výdajkou tiež do nákladov.
    - minulý rok výdajky a príjemky, no a taktiež skladové karty - lebo ak máš príjmy a výdaje, kontrola žiada aj skladové karty, by som doplnila len v tom prípade, ak si zodpovedná za úplnosť s právnosť účtovania aj za minulý rok, ak nie - nech konateľ zaplatí práce naviac...
    Neviem konkrétne aké ďalšie problémy máš, ale určite tu nájdeš riešenia. a potom skús zadať heslovite niektorý z tvojich problémov do vyhľadávača, určite riešenia nájdeš. Tieto problémy sa tu už riešili.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Ja nevidím dôvod, prečo panikáriš. Jednoducho to, čo máš na sklade, musíš dať do spotreby. Alebo zmeň spôsob účtovania zásob na A, keďže si v tomto roku ešte neúčtovala. Čo je v spotrebe, dáš do 501 a prípadnej evidencie, čo v spotrebe nie je zostane na sklade. Ak ostaneš pri spôsobe B, spýtaj sa láskavo majiteľa, čo tam vlastne chce, a kto to celé vymyslel. Potom to už pôjde ľahšie.

    Nikola999 je offline (nepripojený) Nikola999

    Nikola999
    Ďakujem, Vám za všetky Vaše odpovede na porade som novým členom a som veľmi milo prekvapená Vašou ochotou pomáhať.Myslím ,že chýb tam bude viacej ,ale už mám sa kde poradiť a ujistiť sa.
    Nikola

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Nikola999
    Ďakujem, Vám za všetky Vaše odpovede na porade som novým členom a som veľmi milo prekvapená Vašou ochotou pomáhať.Myslím ,že chýb tam bude viacej ,ale už mám sa kde poradiť a ujistiť sa.
    Nikola
    Nezávidím ti túto fušku, prežila som to a bolo až príliš!

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    ondrejvla
    Nezávidím ti túto fušku, prežila som to a bolo až príliš!
    prežívali sme to s Tebou.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.