Zavrieť

Porady

Pôžička od sro spoločníkovi

Zdravím poraďáci, mám takýto prípad. Spoločnosti dala banka dlhodobý úver, ktorý si spoločník povyberal z účtu a použil na súkromné účely. Ide o dosť významnú sumu, takže by som ju rada dala na poriadok a podpísala zmluvu o pôžičke.
Tu však neviem ako to ovplyvní základ dane spoločníka a sro.
Pohladávku voci spolocníkovi zaúčtujem na 355/221
Úroky na 355/662
Splátku môžem 211-221/355?
Môže splácať na pokladňu? V staršej téme je uvedené, že nie, neviem však prečo.
Ďalej ako mi táto pôžičk aovplyvní základy dane? Chápem, že prijaté úroky ho u firmy zvýšia, no čo spoločník, sú u neho daňovo uznaným výdavkom?
Ďakujem za vaše názory a skúsenosti, som z tohto pána spoločníka už poriadne uťahaná a zúfalá.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zanetka68 je offline (nepripojený) zanetka68

    zanetka68
    Predpokladám, že súvislosť so splácaním v hotovosti zákonom stanovený limit platby v hotovosti.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    michaela329 Sumy nad 5000 eur určite nebude vracať, dplátky by mali kopírovať bankové splátky. V tom prípade by to nemal byť asi problém.
    zanetka68 Píšeš o významnej sume, tak preto moja odpoveď týkajúca sa hotovostnej úhrady.
    michaela329 suma celkovo významná je, ale plánuje ju splácať s úrokmi-kopírujúc bankové splátky, nikdy nie nad 5000.
    zanetka68 Píšeš o jednej zmluve o pôžičke, takže nesmieš ani jednu splátku realizovať v hotovosti.
      zbaliť

    Pôžička od sro spoločníkovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.