Zavrieť

Porady

Zásoby pri paušálnych výdavkoch

Dobrý deň. Chcela by som poprosiť o radu. Známemu robím daňové priznanie za rok 2018 (je živnostník, uplatňuje si paušálne výdavky). Keďže tí čo si uplatňujú paušálne výdavky sú zo zákona povinní viesť evidenciu o príjmoch, zásobách a pohľadávkach chcem sa pýtať ako postupovať v prípade, že známy ma všetky zásoby (myslím tým napr. kladivo, šróbovaky a iné pracovné náradie ) svoje, teda kúpené dávno predtým než začal podnikať (čiže kupoval cca 5 rokov predtým ). Ako mám spraviť evidenciu k zásobám ? Platí aj tu (ako v prípade JÚ a PÚ) , že o zásobách môžem účtovať, resp, v tomto prípade evidovať len na základe " bločkov"? Ako riešiť ale prípad keď žiadne bločky už nemá a je to jeho staré náradie ? Mám do zásob napísať že 0 ? Ďakujem pekne za odpoveď naozaj si už neviem poradiť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Náradie využívané na podnikanie nie je zásoba, ktorá sa uvádza v DP v kolonke zásoby. Tu sa uvádzajú zásoby materiálu a tovaru na sklade.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Simona2602 Ďakujem krásne za odpoveď Čiže nič z toho pracovného náradia nikde evidovať nemusím , evidovať by som musela len v prípade že by sa jednalo o zásoby, ktoré by slúžili na predaj ?
    veronikasad Evidovať musíš, na karte drobného majetku, ale neuvádzaš v zásobách v DP. Tam by si uviedla len v prípade, keby kupil niečo nové a ešte to nepoužíval.
    Simona2602 Ďakujem pekne a ak sa môžem opýtať na základe čoho stanovím OC keď už nemá ani len poňatia, že koľko to stálo ?
    veronikasad nemusí byť uvedená OC, v poznámke uvedieš že bolo zakupené pred začiatkom podnikania.
    Evidencia slúži aj pre kontrolu DU kvoli uplatňovaniu nákladov na údržbu a spotrebný materiál
    Simona2602 ďakujem veľmi pekne za objasnenie tej OC ale ešte malý dotaz , pretože tak celkom nerozumiem, tak poprosím o vysvetlenie. Prečo slúži pre kontrolu DU kvôli uplatňovaniu NÁKLADOV na údržbu a spotrebný materiál , keď si uplatňuje paušálne výdavky a DU tým pádom nemusí vôbec zaujímať aké výdavky on skutočne mal ?
      zbaliť

    Zásoby pri paušálnych výdavkoch

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.