Zavrieť

Porady

Je možné uzatvoriť dodatok k zmluve o prenájme, v ktorom by bolo utvrdené to, že platím svoju časť nájmu?

Pekný deň prajem,
Chystám sa nasťahovať do podnájmu, avšak prenajímateľ neuzatvára zmluvu s každým nájomnikom zvlášť, ale len s jedným, ktorému potom ostatní posielajú svoju časť nájmu. Chcem sa vás tu spýtať, v prípade, že by som ja takto niekomu posielal peniaze, je možné nejakým právnym spôsobom zaistiť to, že budem mať napísané na papieri, že v byte môžem bývať - t.j. že platím časť svojho nájmu?
3 komentárov     zbaliť
Mila123 ja by som taký podnájom nebrala, pretože ak nebudete plne obsadená, platíš (konkrétne ty) aj za chýbajúceho človeka
ravasik MIla123 ďakujem za rýchlu odpoveď. Áno, aj v tomto je tu isté riziko. Avšak zaujíma ma práve tá situácia, že by zmluva nebola písaná na mňa, ale na niekoho iného, komu by som posielal peniaze -a v dodatku by bolo napisané, že tie peniaze posielam a platím svoju časť nájmu.
dmc pouzivas slova - prenajom- podnajom. najskor si ujasni co oba pojmy znamenaju
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ide o spoločný nájom bytu podľa § 700 - § 703 občianskeho zákonníka.
    Za neplatenie nájomného ste prenajímateľovi zodpovední všetci, aj keď neplatí jeden. Od toho jedného neplatiča si môžete dlh vymáhať, prenajímateľ s tým nemá nič spoločné. Vy si musíte dohodnúť preukázateľný spôsob odovzdania peňazí, na základe ktorého môžete dlhy vymáhať. Na súde môžeš napr. použiť aj podací lístok pošty či výpis z banky, resp. podpis preberajúceho na inej listine.

    Tak sa postupuje aj podľa všeobecnej úpravy o záväzkoch. Spoloční nájomcovia sú pasívne solidárni v zmysle § 511 OZ (aktívne podľa § 512).

    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...64/40/20190130
    ravasik Ďakujem veľmi pekne za radu. Prenájom síce vybavujem v Česku, no predpokladám, že zákony ohľadom prenájmu tam budú rovnaké.
    Mária27 ČR má nový občiansky zákonník, je to § 2270. Daj si na googli vyhľadať = společný nájem bytu = a dozvieš sa toho viac. V podstate je to tak isto.

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    No vlastník nehnuteľnosti by mal v zmluve s tým jedným nájomníkom uviesť, že je povolené nehnuteľnosť prenajať ďalej iným podnájomníkom, no a ty by si mal podpísať zmluvu s tým hlavným nájomníkom, komu to budeš platiť, s tým, že v zmluve bude odvolávka na tú hlavnú nájomnú zmluvu, že je povolené tam mať podnájomníkov.

    Je možné uzatvoriť dodatok k zmluve o prenájme, v ktorom by bolo utvrdené to, že platím svoju časť nájmu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.