Zavrieť

Porady

Predaj bytu a nové spoluvlastníctvo bytu

Manžel vlastnil 1 izbovy byt pred svadbou. Počas manželstva sme ho rozšírili o ďalšiu izbu takže je teraz 2 izbový. Chceme ho predať mojej matke ktorá zaplatí celú hodnotu bytu ale chce, aby som ja - jej dcéra bola spoluvlastníkom polovice bytu. Keďže ako manželka mám teraz nárok na nejaký podiel na cene bytu zrejme z tej dokupovanej izby, potrebujem radu ako to správne právne ošetriť, aby bolo jasné, že sú vysporiadané nároky z manželstva (BSM) voči manželovi a to moje nové spoluvlastníctvo celej polovice bytu je už len moje. Ďakujem za pomoc.
11 komentárov     zbaliť
Mila123 ako dlho vlastnil byt manžel?
a kedy bola zmena z 1 na 2 izbový byt?
nuta manžel byt pred svadbou vlastnil 3 roky, zmena na 2 izbovy byt bola za 5 rokov po svadbe
vicktor Kto tam bude byvat?
Aky je prakticky uzitok z tejto operacie pre kazdu zainteresovanu osobu?
nuta Byvat tam bude moja matka. My s manzelom si kupujeme vacsi byt v tej istej lokalite, tak aby sme boli bluzsie k sebe, matka je uz stara.
vicktor Nedopovedana otazka - manzel teraz vlastni cca 80%. Po transakcii manzel nic, ty 50%, matka 50%.
Aku vyhodu to znamena pre manzela?
marjankaj Kde si zobral tých 80%? Keby počas manželstva byt vymalovali, tak by tiež mal iba 80%?
vicktor Napisal som "cca". Tak teda cca 90%. Lepsie?
marjankaj To by snáď platilo, keby vynasala smeti. Zmenila sa výmera bytu?
vicktor Ano, pribudla jedna izba, tu maju spolocnu.
marjankaj Ako sa dá rozšíriť v paneláku byť o jednu izbu? Zoberieš susedovi?
buchač marjankaj (Dnes 16:23) Ako sa dá rozšíriť v paneláku byť o jednu izbu? Zoberieš susedovi?
====================
Normálne.
Neviem, či sa to ešte dá, ale onoho času sa dalo tak, že sa susedia dohodli na odpredaji jednej izby.
Všetko prebehlo v súčinnosti so správcom bytov a aj zápisom na katastrofálnom úrade.
Viem o dvoch takýchto prípadoch...dokonca poznám osobne.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ivka70
Tvoja matka ti po kupe celeho bytu moze darovat jeho polovicu,
dar do BSM nespada.
sito Kúúúrva, kto to vymazal? TY?

sito (Dnes 18:11) A prečo by mala len polovicu, môže aj celý, dcére, jej manželovi, nič! A sumu za ktorú byt manželia predajú si rozdelia fifti - fifti, že ?
marjankaj (Dnes 19:19) Šak to vyzerá ako pred rozvodom.

Onko je offline (nepripojený) Onko

Onko
Dary nepatria do BSM, takže najčistejšie riešenie bude, že najskôr matka byt celý kúpi, a potom polovicu dcére daruje.

Tiež si treba nejako vysporiadať tú kúpnu cenu, nakoľko časť z nej patrí iba manželovi (vlastnil pred svadbou) a časť do BSM (rozšírenie počas manželstva).

jelalim je offline (nepripojený) jelalim

jelalim
Chapem to spravne? Manzel ma byt. Pocas manzelstva ste niekde, asi z kuchyne, alebo balkona ste urobili miestnost ktoru len vy volate izba.

Domnievam sa, ze manzel je stale 100% vlastnikom bytu a predmetom BSM je len nejaka zvlastna prerabka.

Teraz od mamy dostanete nejake peniaze a po celej tejto operacii manzel bude 0% vlastnikom bytu a vy 50% a vasa mama 50%.

Ked toto manzel podpise, vopred vam gratulujem.

Predaj bytu a nové spoluvlastníctvo bytu

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.