Zavrieť

Porady

Konečný užívateľ výhod - menšinový spoločník

Spoločnosť má 3 spoločníkov. Peter má 49 %, Fero 40 % a Jozef 11 %. To znamená, že ani jeden z nich nemá samostatne nadpolovičnú väčšinu, avšak Fero spoločne s Jozefom vedia prehlasovať Petra, no Jozef samostatne nemá ani len tých 25 % zo zákona. Môžete mi prosím potvrdiť, či uvažujem správne?

Peter bude KUV podľa § 6a ods. 1) bod 1 a 4 (2-ku neuvádzam zámerne, lebo Peter nemá sám nadpolovičnú väčšinu a preto nemôže samostatne vymenovať, inak ustanoviť alebo odvolať štatutárny orgán)

Fero bude KUV tiež podľa § 6a ods. 1) bod 1 a 4 (má aspoň 25 % na hlasovacích právach, na základnom imaní, a právo na hospodársky prospech najmenej 25 %)

Jozef bude KUV podľa § 6a ods. 3) (hoci nemá ani 25 %, môže spolu s Petrom, prípadne spolu s Ferom prehlasovať tretieho spoločníka a teda hlas Jozefa môže byť rozhodujúci až do takej miery, že spolu s ďalším spoločníkom môžu ovládať PO. Čiže Jozef je KUV, lebo môže konať v zhode alebo spoločným postupom spoločne s inou osobou).

Uvažujem prosím správne?
Naposledy upravil lml : 19.09.19 at 07:25
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kedže nemá najmenej 25%, nepovažuje sa za konečného užívateľa výhod.

    Konečným užívateľom výhod je fyzická osoba, ktorá :

    má priamy alebo nepriamy podiel na hlasovacích právach v právnickej osobe alebo súčet týchto podielov v právnickej osobe v rozsahu najmenej 25%
    má právo vymenovať, inak ustanoviť alebo odvolať štatutárny orgán, riadiaci orgán, dozorný orgán alebo kontrolný orgán v právnickej osobe alebo akéhokoľvek ich člena
    má právo na hospodársky prospech z podnikania právnickej osoby alebo inej jej činnosti v rozsahu najmenej 25%
    lml Myslíš toho Jozefa, ktorý má len 11 %? Lenže, ak sa spojí s Petrom alebo s Ferom, budú mať nadpolovičnú väčšinu hlasov, takže podľa mňa aj Jozef je KUV, lebo konaním v zhode alebo spoločným postupom spoločne s inou osobou, môže ovládať PO.
    avalik Tweety, čítaj v zadaní uvedené vyššie spomenuté paragrafy ... najmä § 6a ods. 3

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    áno, len si oprav u Petra a Fera sú to body 1 - 4 (§ 6a ods. 1, písm. a, bod 1 ...)
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lml Ďakujem, ale chceš povedať, že Peter a Fero sú KUV aj podľa bodov 2 a 3? Lebo to sa mi nejako nezdá. Ani jeden z nich nemá samostatne nadpolovičnú väčšinu a teda ani jeden z nich nemá samostatné právo vymenovať, inak ustanoviť alebo odvolať štatutárny orgán ...(bod 2)

    a rovnako podľa mňa ani neovládajú právnickú osobu iným spôsobom ... (bod 3)

    Ako som zatial vyzistila, bod 3 sa vzťahuje skôr na reťazenie viacerých spoločností, kedy niekto reálne vykonáva väčšinu hlasovacích práv v právnickej osobe, a to aj sprostredkovane, prostredníctvom inej právnickej osoby alebo fyzickej osoby).

    Čiže ak má niekto aspoň 25 % a menej ako 51 % (ako je to v prípade Petra a Fera), budú podľa mňa KUV len podľa bodov 1 a 4.
    avalik nie, len tie odseky co uvadzas, su body, tak si to oprav tak ako ma byt, nechce sa mi prepisovat kazdy tvoj odsek
    lml Jasné, už rozumiem, ale tiež si zrejme myslela bod 1 a 4 a nie body 1 - 4, ako si písala. Už som to opravila. Super, moc ďakujem.
      zbaliť

    Konečný užívateľ výhod - menšinový spoločník

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.