Zavrieť

Porady

fa z EU - prepočet

proste ja
Ahojte, mám takýto prípad (ešte som také nemala a neviem si rady):

DF z Čiech v CZK: dátum vystavenia=31.10.2004
ZDP=31.10.2004
došla=31.10.2004

aký mám použiť kurz NBS pre zaevidovanie v záväzkoch a v DPH?

Šéfka ju najprv mala zaplatiť cez účet, ale keď zistila, aké sú poplatky v banke, tak sa dohodla v hotovosti. Ako je lepšie ju zaplatiť? V CM alebo SKK? A ako ďalej?
Usporiadat
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
DPH pri zahr. df :
- kurz pre DPH je deň DZP (dodania) na faktúre došlej, čiže kedy oni majú povinnosť odvodu, ty máš povinnosť v ten deň
- kurz pre evidenciu záväzku je deň prijatia fa.
máš to dobré lebo ich máš zhodné - ale ak by Ti prišla o deň neskôr, už používaš dva kurzy!!
ak budeš platiť v hotovosti aj tak zaplatíš poplatky za výmenu meny v hotovosti a musíš účtovať valutovú pokladňu. Asi je jednoduchšie cez banku.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ja v TB ako klient neplatím poplatky za nákup inej meny z účtu Sk . Keď ide platba cez účet, poplatky zaplatí odosielateľ aj príjemca (ak sa nedohodnú inak, napr.že odosielateľ zaplatí poplatky aj za príjemcu jeho banke).
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Mirka,
31.10.2004 bola tusim nedela, takze pouzijes posledny vyshlaseny kurz v tomto pripade piatkovy.

Najjednoduchsie by bolo uhradit tuto fakturu tak, ze vyberies CZK z banky a uhradis im to v hotovosti. Tak nebudes banke platit ziadne poplatky za prevody.
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
teraz som prišla na to, že 31.10.2004 bola nedeľa. akým kurzom to mám prepočítať? z piatka 29.10.2004? predpokladám, že to pôjde do októbrového DP, bez ohľadu na to, kedy prišiel tovar, že?
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

sway
DPH pri zahr. df :
- kurz pre DPH je deň DZP (dodania) na faktúre došlej, čiže kedy oni majú povinnosť odvodu, ty máš povinnosť v ten deň
- kurz pre evidenciu záväzku je deň prijatia fa.
máš to dobré lebo ich máš zhodné - ale ak by Ti prišla o deň neskôr, už používaš dva kurzy!!
kurz pre DPH je predsa dátum vyhotovenia faktúry a nie deň dodania tovaru
Naposledy upravil Katty : 22.11.04 at 13:04
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Súhlas s Katty.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Katty
kurz pre DPH je predsa dátum vyhotovenia faktúry a nie deň dodania tovaru
asi sme si neporozumeli, ja viem že nie deň dodania tovaru reálny, mám na "mysli deň dodania tovaru, alebo služby"- podľa novej terminologie(dátum zdaniteľného plnenia) - dátum na faktúre ! - čiže deň keď majú aj dodavatelia povinnosť odvodu DPH. OK?
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

OK, ja som Ti už porozumela, ale aj tak by som použila termín z nášho zákona o DPH, a navyše - deň dodania tovaru pre nich nemusí byť totožný (a väčšinou nie je) s dátumom dodania pre nás. Mirkin prípad je dosť ojedinelý.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

tak ako píše ingi dátum dodania tovaru alebo teda po starom zdanit.plnenia sa veľakrát nezhoduje s dátumom vystavenia faktúry, buď je fa vystavená skôr alebo neskôr a vtedy treba dávať pozor na ten prepočet pre účely DPH
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

A v prípade, že fa z ČR je vystavená 31.10., tovar spolu s fa dodaný 3.11.. Do ktorého obdobia DPH zaradiť ?
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

DPH je podla dátumu vystavenia čiže 10/2004
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Katty, Ďakujem, ja som to tiež tak urobila. Len už úplne blbnem, načo je vôbec ten 15.deň v mesiaci? A potom mám problém, lebo do SW ak zadám dátum prijatia fa 3.11., automaticky mi pri fa z EU zoberie tento dátum aj pre DPH, lebo v značkách pre DPH už musím zadať, že je to fa z EU a nemám kam zadať posun do predošlého obdobia.Tak som to riešila jednoducho tak, že som akože fa mala 31.10.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Sany
Katty, Ďakujem, ja som to tiež tak urobila. Len už úplne blbnem, načo je vôbec ten 15.deň v mesiaci? A potom mám problém, lebo do SW ak zadám dátum prijatia fa 3.11., automaticky mi pri fa z EU zoberie tento dátum aj pre DPH, lebo v značkách pre DPH už musím zadať, že je to fa z EU a nemám kam zadať posun do predošlého obdobia.Tak som to riešila jednoducho tak, že som akože fa mala 31.10.
........a nebude problém pri zaevidovaní záväzku ? kurz má byť deň prijatia fa., nie?
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

ten 15.deň je pre prípad že stále nemáš faktúru a termín DPH sa blíži
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ja zaúčtujem DF s dátumom prevzatia fa do záväzkov. Potom urobím ID, kde môžem zaúčtovať DPH s dátumom vystavenia DF. Ale všetko je asi dané možnosťou softvéru.
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

účtovanie DPH a záväzku sú dve rôzne operácie, v takom prípade treba použiť viac kurzov
0 0
Katty Katty

Katty je offline (nepripojený) Katty

presne ako napísala Paula ide o možnosti softov
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Ja som už viackrát konzultovala túto vec aj s auditorom a rozhodli sme sa pre jednotný kurz, ono totiž faktúra obyčajne chodí spolu s tovarom v deň vystavenia, len ku mne sa dostane neskôr.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

To jeden doklad účtuješ na dvakrát? Mne berie základ dane zo zápisu 132/321 a hneď vyráta aj DPH 343xx/343xx
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Veď práve, to je záležitosť softvéru. Keď účtujem záväzok EÚ , na "maske" nemám riadok pre DPH. Účtujem len 504/321. V internom doklade účtujem len DPH a v podmienkach pre DPH zadám základ dane a konkrétny riadok DPH.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať