Zavrieť

Porady

Lehota na vymáhanie pohľadávky od nebankovky.

Dobrý deň. Potrebujem poradiť, prichádzajú mi e-maily už v poradí od tretej vymáhačskej spoločnosti na pohľadávku, ktorú som "údajne" zobral v auguste 2015. Je nejaká zákonná lehota na vymáhanie pohľadávky od nebankovky vymáhačskou spoločnosťou? Ďakujem.
4 komentárov     zbaliť
veronikasad Prečo údajne? Tak bral si pozicku alebo nebral?
buchač Veronka...bral, jak oči.
Citujem :

"...na pohľadávku, ktorú som "údajne" zobral v auguste 2015. Je nejaká zákonná lehota na vymáhanie pohľadávky od nebankovky..."

Ak si prečítaš medzi riadkami :
- vymáhačsku spoločnosť (dokonca tretia) sa realizuje.
Normálny jedinec by v prípade údajnej pohľadávky poslal vymáhačov do patričnej oblasti.
- dotyčný sa interesuje na zákonnú lehotu na vymáhanie.
Ak si je jeden istý, že nikomu nič nedlhuje, tak sa nebude predsa informovať na zákon.

...či ???
Banská Štiavnica Presne neviem, ale asi áno, nakoľko som našiel vo výpisoch v roku 2015 že som zaplatil jednu splátku.
vicktor To si zaplatil len tak nahodou ci omylom?
Alebo preto, ze pozicka bola skutocna a nie "udajna" ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    https://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-40#f1351243 §101.
    Ale! V prvom rade si zisti, kto pôvodne požadoval splatenie pohľadávky nebankovka), prehľadaj VŠETKY dokumenty, či si tú pohľadávku medzitým už nesplatil, alebo už nebola premlčaná.
    To, že už v poradí tretia vymáhačská spoločnosť to požaduje, navyšuje sa tá suma omnoho rýchlejšie. Stáva sa totiž, že niekedy bola pohľadávka vyplatená, lenže veriteľ v období, kedy sa im to na účet pripísalo, odstúpil pohľadávka vymáhačom. Samozrejme, že peniaze už mali, lenže to ďalej neoznámili a takto získali splátku od dlžníka a zároveň odkúpenie vymáhačmi.
    Pokiaľ budeš mať takéto dokumenty (bankové prevody, ústrižky poštových poukážok, doklady o priamej platbe v pokladni inštitúcie) - v takom prípade oznám vymáhačom, že ich pohľadávka je neplatná, nakoľko pohľadávka voči pôvodnému veriteľovi bola dňa xx.xx.xxxx splatená a voči veriteľovi (pôvodnému) neexistuje pohľadávka a ich vymáhanie je nezákonné a protiprávne.
    Ak si však nevzniesol námietku premlčania - skús teraz toto uplatniť. Ďalej - nepodpisuj žiadne uznanie dlhu, nežiadaj o nejaký splátkový kalendár (čo sa tiež rovná uznaniu dlhu!)
    Ak budú iniciovať exekúciu - opäť podaj odpor s odôvodonením premlčania a vtedy nastúpi súd. Ak máš dôkazy o splatení - asi obídu s dlhým nosom.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Banská Štiavnica A aká je námietka pre mlčania?
    misoft Ak si už zaplatil - oznámič, že dňa XX.XX.XXX bola pohľadávka splatená - takže ich požiadavka splatenia je nezákonná.
    Ak sa banka dozvedela, že prešla lehota splatnosti a do TROCH rokov od doby, kedy mala byť splatná banka NEKONALA - je pohľadávka premlčaná.
    Prečítaj si toto
    https://ficek.sk/premlcanie-pohladavok-32263
    Ak banka po TROCH rokoch "odpredala" pohľadávku (už premlčanú) vymáhačom - táto pohľadávka voči tebe bola od počiatku neplatná - premlčaná.

    Príklad - banka zistí, že klient nesplatil pôžičku, teda dlhuje. Lenže TRI roky "čakala" a nekonala. Po troch rokoch sa stáva premlčanou. Ak po 3 a pol roku banka podstúpi pohľadávku vymáhačskej firme - odpredáva im už pohľadávku, na ktorú zákonne nemá nárok z titulu premlčania. Takže ani vymáhači nemôžu požadovať splatenie pohľadávky, pretože táto právne už NEEXISTUJE.
    Banská Štiavnica ďakujem veľmi pekne, požiadal som o splátkový kalendár a radšej to vyrovnám. Nejde o veľkú sumu. Ešte raz ďakujem.
      zbaliť

    Lehota na vymáhanie pohľadávky od nebankovky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.