Zavrieť

Porady

Prenájom bytu so základnými službami na živnosť.

Prenajímam dva byty, zatiaľ nie na živnosť, ale príjmy sú podľa par. 6 odst. 3 ZDP.Jeden byt mám v obchodnom majetku, druhý nie. Uvažujem jeden byt prenajímať na živnosť, ale so základnými službami, nakoľko som čítala článok, že je možné si zriadiť aj živnosť, ktorá nie je uvedená v zozname voľných živností vypracovaných Min. vnútra SR. Vyplýva to z par. 25 zákona 455 z 1991 Zb. o živnostenskom podnikaní. Musím tento byt mať tiež v obchodnom majetku? Ide mi hlavne o to, aby som si mohla uplatniť nezdaniteľnú sumu okolo 4 tis. euro v daňovom priznaní.
Ako sa na to bude pozerat daňový úrad, nebude to brať ako prenájom na živnosť aj s doplnkovými službami?
A ešte otázka, kedy možem vyradiť byt z obch. majetku, ktorý prenajímam podľa par. 6 odst. 3. Chcela by som ho totiž po 5 rokoch od vyradenia predať.
Dakujem za odpovede.
Naposledy upravil alenka57 : 13.12.19 at 08:27
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    živnostenský zákon
    §4 Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností
    (1)
    Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.
    Naposledy upravil Mária27 : 13.12.19 at 09:01
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Ale keby nájomníkom ešte každé ráno robila kávičku, tak by to už bola živnosť, či?
    alenka57 A keby som prenajímala na živnosť tak si nemožem odpočítať NCZD? Robenie tej kávičky by muselo byť v nájomnej zmluve alebo by som to musela fakturovať samostatne? Taktiež napr. upratovanie, a pod. by stačilo ak je to v zmluve alebo to musím fakturovať nájomcovi?
    alenka57 Čiže možem jeden byt prenajímať a príjmy riešiť podľa par. 6 odst. 3, a druhý byt iba na živnosť, a pritom ale musím pri živnosti prenajímať byt iba s doplnkovými službami . Potom teda neplati, že podľa živnosten. zákona si možem určiť aj inú živnosť, nielen ktorá je určená v živnost. zákone. Ja som chcela práve živnosť= prenájom bytu so základnými službami. podľa toho,čo píšete, to nie je možné.
    marjankaj Veď to máš jasne v zákone napísané(ak vieš čítať) musíš ponúkať aj iní ako základné služby napr. erotické(ak sa ti nechce variť tú kávičku)
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak si chceš uplatniť NČZD - tak by to musel byť aktívny príjem - živnosť (nie podľa odst 3) .
    Nemáš vari iný druh príjmu, z ktorého si už tú NČZD uplatníš??
    Čo sa týka vyradenia z obch majetku pri obyčajnom prenájme - môžeš hocikedy (sama si určíš) - ale potom aj musíš brať do úvahy rozdiel pri uplatnení výdavkov. Treba si prerátať, čo sa ti viac oplatí☺

    Prenájom bytu so základnými službami na živnosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.