Zavrieť

Porady

Živnostník - PN a výška odvodov

Dobrý deň,
manžel je živnostník, koncom decembra nastúpil na PN, ktorá trvá aj naďalej, chcem sa spýtať, akú výšku odvodov bude platiť za december? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    velmi zjednodušene (mala by si prepočítať všetky fondy) mesačná platba/31*počet kal.dní poistenia bez PN (pošli o pár centov navyše, vznikne rozdiel zo zaokruhlovania jednotlivých fondov).
    Pokial má GRID kartu a včas odovzdal PN-ku, výšku poistného nájde aj v elektronickej pobočke SP.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tati5 ďakujem, tá úľava sa týka len soc. poistenia alebo i odvodov do zdravotnej poisťovne?
    besttracker pri PN sa neplati ani zdravotne ani socialne...
    veronikasad Takým istým spôsobom prepočítaš aj zdravotné poistenie. Kedysi sa nosilo potvrdenie o výplate nemocenského do ZP, dnes si to poisťovne medzi sebou presúvajú same, len to trvá dlhšie. Ak tvoja PN bude trvať dlhšie, treba o nej informovať ZP, aby ťa neevidovali ako neplatiča a nemal si problém s ošetrením u lekára.
    veronikasad Este doporučujem skontrolovať si platby poistného v SP. Ak z nejakého dôvodu SP eviduje nedoplatok viac ako 5€, nemocenské mu nevyplatí.
    Tati5 ďakujem za radu ešte sa chcem spýtať, kedy sa vypláca nemocenská dávka?
    veronikasad ak včas odovzdal tzv.prechodku, okolo 13-15. kal.dňa nasl.kal.mesiaca
    Tati5 a čo je to tá prechodka?
    veronikasad Biele tlačivo formátu A5, ktoré vystavuje ošetrujúci lekár k poslednému dňu kal.,mesiaca, ak PN trvá ďalej (potvrdenie o trvanie dočasnej pracovnej nesch.)
    Tati5 manžel vravel, že lekár mu nič také nevystavil, je to potrebné?
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Zrejme alikvotnú. Presne ti to asi nikto nevypočíta na centy. Možno nejaká veštica.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    podľa zákona si to vypočítaš celkom presne - na cent. Počítaš zvlášť všetky fondy z VZ
    k SP tu: zze/2003-461/138/12
    a takisto aj ZP
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Katy, ale to by som musel vedieť koľko má povinnosť platiť a odkedy je na PNke. Teda ja mu to nevypočítam, je tam priveľa neznámych. Čo už ochrana osobných údajov asi nepustí
    veronikasad Osobne som nikdy za seba neprepočítavala vymeriavací základ za jednotlivé fondy, ale sumu poistného podla vzorca ktorý som uviedla vyššie. Rozdiel bol nepatrný.
    marjankaj No ja som tiež neprepočítaval. Iba raz som musel a vybavil som si GRID kartu a opisal sumu, čo mi vypočítali oni. Čo sa s nimi budem potom dohadovať o pár šušňov(centov)
    veronikasad Súhlasím, s GRID-kartou je to najjednoduchšie.
    marjankaj Veď si mi to poradila ty ak sa dobre pamätám.
    Katy a R janko - nepíšem tebe, ale zadávateľke!! - že si to vie presne vypočítať - a na chlp - podľa zákona. (ak sa jej bude chcieť). Tebe nič nepíšem - nie si zadávateľ - či?
    samozrejme že stačí zaplatiť aj "bajočko" - kým tam je rezerva tých 5 eur
    marjankaj Katy veď aj ja som to písal hlavne zadávateľke. Pýtala sa koľko bude platiť. Preto aj moja odpoveď bola stručná. A keďže odpovedať môžem iba raz, tak som to dal sem
    A pokiaľ ide o tú rezervu, tak aby sa mu to nestalo viackrát a nepresiahol raz tých 5€. A zistí to až mu nepreplatia PNku.
    Katy a R každý si hádam vie spočítať, koľko je jedna a jedna (však sú to základné veci) ... a keď nie - nuž - jeho problém, poučí sa na vlastnej chybe!
      zbaliť

    Živnostník - PN a výška odvodov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.