Zavrieť

Porady

Úhrada odvodov do ZP a SP - spätne 7 rokov dozadu

Ahojte, SZČO, odkedy jej robím DP, neplatila odvody do SP a ZP. V r. 2019 všetko uhradila, je to cca. 17 500 Eur. Môžem to celé dať do VOZD, však? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Ďakujem Vám. Ešte ma zaujíma, že pri výpočte odvodov k ZD pripočítam len povinné odvody do SP a ZP za rok 2019, však? A nie všetky. Napr. Príjem by bol 20 000 eur, výdavky (tie odvody) 17 500 Eur, teda ZD by bol 2500 Eur. K tomu pripočítam odvody do ZP a SP platené za rok 2019 a to bude ZD pre výpočet odvodov. Správne? Ďakujem.
    veronikasad Monika, nie je to spravne, preddavky za rok 2019 sa beru do uvahy len pri vycisleni nedoplatku z RZZP za rok 2019. Ine vydavky nema?
    mondes Má ešte stravné. Nič viac. Myslela som, že s tým nebudem mať problém, že od príjmov odpočítam tie odvody 17 500 eur a že to bude ok. Ale ma napadlo, či nebude platiť vysoké odvody. ...ale ak k ZD, t.j. v tomto prípade 2500 eur pripočítam povinné uhradené odvody do ZP a SP dajme tomu 2500 Eur, tak ZD pre výpočet odvodov bude 5000 eur. A to znamená, že odvody v r. 2020 bude platiť minimálne. Nie je to tak? Ďakujem.
    veronikasad A co vydavky pausalom?
    mondes Ak dám výdavky paušálom, tak čo s ostatnými odvodmi, ktoré boli uhradené za min. roky? Napr. príjmy 20 000 eur, 60% výdavky 12000 eur, ZD je 8 000 eur. A odvody uhradil 17 500 eur. Išlo by to do mínusu a pri paušále to nie je možné. Ďakujem.
    veronikasad Uvedies ich v prislusnej tabulke v plnej vyske, vo výdavkoch len vo vyske rozdielu medzi prijmami a 60% paušálom, zaklad dane bude nula.

    Pre istotu napis dotaz na infolinku SP, aku sumu budu pripocitavat k zakladu dane, ci celu sumu alebo len rozdiel. Mozno aj do tabuľky treba uviesť kenten rozdiel, neriesila som to este.
    mondes Ach jaj. Volala som do SP a pripočítavajú celú výšku odvodov uhradených v r. 2019. Čiže ak uhradil 17 500 tak 17 500 pripočítať k ZD. Tak to aké vysoké odvody mu vzniknú? To nie je možné. Teraz len nedávno vyrovnal všetky dlhy, aj v nebankovkách, chce začať odznova, a opäť bude musieť platiť vysoké odvody. Strašné niečo.
    marjankaj A načo to uhrádzal naraz? Mal to uhrádzať po častiach. Teraz môže odložiť podanie daňového priznania a tiež prerušiť živnosť.
    mondes Len rozmýšľam. ...ak by bol v strate napr. - 10 000 eur, k tomu sa pripočítajú uhradené odvody 17 500 eur, tak ZD na výpočet odvodov bude 7 500 eur a tu mu vzniknú povinné minimálne odvody. ....čo vy na to?
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ano, je to daňový výdavok v zdaň.období, v ktorom boli zaplatené.

    Úhrada odvodov do ZP a SP - spätne 7 rokov dozadu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.