Zavrieť

Porady

Ako mám účtovať v poslednej fáze zániku SRO po ukončení likvidácie?

Vediem účtovníctvo počas likvidácie SRO s jediným spoločníkom. Likvidácia bola skončená ku dňu X, ku ktorému som zostavil Účtovnú závierku aj DPPO. V deň nasledujúci po dni X vstupuje účtovná jednotka akoby do nového účtovného roka/zdaňovacieho obdobia, počas ktorého je potrebné vynulovať všetky účty v účtovníctve. A práve toto neviem ako mám vykonať.
Mám zostatky na týchto účtoch:
211 - Pokladnica 4723,19 Eur
411 - Základné imanie 5000,- Eur
421 - Zákonný rezervný fond 5,76 Eur
429 - Neuhradená strata min. rokov 282,57 Eur

Aké účtovné doklady (a s akými predkontáciami) mám vystaviť, aby ostali na všetkých účtoch nulové zostatky?

Prosím ešte odpovede na tieto otázky:
1) Likvidácia SRO bola ukončená niekedy v prostriedku kalendárneho roka a následne prebehol výmaz spoločnosti z OR. Je potrebné k 31. 12. opäť zostaviť a podať Účtovnú závierku a DPPO za obdobie od dňa nasledujúceho po dni ukončenia likvidácie po koniec kalendárneho roka?
2) Po ukončení likvidácie získal jediný spoločník likvidačný zostatok. Predstavuje táto čiastka pre spoločníka ako fyzickú osobu príjem, ktorý je povinný uviesť v DPFO a zdaniť?

Ďakujem za odpovede
Naposledy upravil vlado_11 : 09.01.20 at 11:21 Dôvod: Spresnenie
Soňa K Treba pohľadať na internete materiál k tomu, ale keď sa pozerám na tie sumy, tak nároky spoločníka sú ZI + fond znížené o neuhr. stratu = 4723,19 e, presne toľko máš v pokladni a si na nule. Likvidačný zostatok tam podľa mňa nie je žiadny. Povinnosti s DP a uzávierkou si nájdi, myslím, že je k tomu materiál aj na www.financnasprava.sk.
vlado_11 Ďakujem pekne za odpoveď. Trochu som síce očakával, že mi pošlete tie jednotlivé účtovné prípady a ich sled, v akom ich mám zaúčtovať a na aké účty. Ešte to budem googliť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Ako mám účtovať v poslednej fáze zániku SRO po ukončení likvidácie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.