Zavrieť

Porady

kto môže začať dedičské konanie?

Zdravím,
mám záujem odkúpiť pozemok ktorý podľa katastra vlastní zosnulý a jeho žena žijúca v zahraničí.
Nakoľko v liste vlastníctva je uvedená nežijúca osoba, predpokladám, že neprebehlo dedičské konanie.
Môj predpoklad je, že najprv musí prebehnúť dedičské konanie, následne môžem osloviť nových vlastnikov (dedičov) so žiadosťou o odkúpenie.
Ako by sa v takýchto prípadoch malo postupovať? Môžem požiadať o začatie dedičského konania aj keď nevlastním žiadnu časť z pozemku, ani nie som v príbuzenskom vzťahu? Kto všetko môže podať žiadosť o dedičské konanie?
Ďakujem za pomoc.
5 komentárov     zbaliť
misoft Notár na základe poverenia príslušného súdu. Ty nemôžeš podať žiadnu žiadosť.
Mária27 Zosnulý žil na Slovensku? Kto sa staral o pozemok?
NEENTO ano zosnulý zil na slovensku rozviedol sa a zomrel, na liste vlastnictva ma este byvalu ženu. O pozemok sa momentalne nikto nestara
Mária27 Kto vybavoval pohreb? Ten má nárok na pohrebné, čo môže vyžadovať v dedičskom konaní, Norár bude zisťovať dedičov, možno to robí (dá sa zistiť ba súde). Obráť sa na obecný úrad, že je pozemok neudržiavaný, čo zaťažuje okolie.
buchač Môžem požiadať o začatie dedičského konania aj keď nevlastním žiadnu časť z pozemku, ani nie som v príbuzenskom vzťahu?
===================
Kuwa...tak to by už len teda dopadlo, ak by takáto možnosť existovala v zákone.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Konanie o dedičstve môže prebiehať, nie je ale ukončené. Môže tiež byť ukončené ale pozemok nebol do dedičstva zahrnutý.
    Pozemok by si mohol odkúpiť aj počas dedičského konania, ak všetci dedičia súhlasia a odsúhlasí to aj súd.

    Konanie začína na návrh zjavného dediča, alebo ho začne súd po tom, čo sa o úmrtí dozvedel. Orgán matriky oznamuje úmrtie v jeho obvode súdu.

    Pozri zákon o mimosporovom konaní, najmä § 173-174, § 201
    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...5/161/20190601

    kto môže začať dedičské konanie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.