Zavrieť

Porady

SZČO a travný lístok

Práve ma presviedčali, že SZČO si môže dať polovicu stravného lístka do nákladov (asi sa myslí 55%). Máme na to §? Ak áno tak som to prehliadla.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

    MirkaV
    aj ja si myslím, že sa to týka služobných ciest a nie stravných lístkov ako takých

    la-dy je offline (nepripojený) la-dy

    oprava a vyroba calunneneho nabytku ...viac la-dy
    Tak to to by aj mňa zaujímalo. Od januára sa budem asi stravovať, v závodke majiteľa priestorov, v ktorých budem podnikať. A tak prečo keď ja musím platiť zamestnancovi časť stravného lísta, ja nemám nárok na náhradu časti stravného.Ja jesť nemusím,keď som v práci? A ak je to tak nemali by sme s tym niečo spraviť/čiste teoreticky/ .Veď je to celkom slušná čiastka za mesiac.
    Poraďte prosím ako na to.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Nike
    Práve ma presviedčali, že SZČO si môže dať polovicu stravného lístka do nákladov (asi sa myslí 55%). Máme na to §? Ak áno tak som to prehliadla.
    ....ale áno ľudkovia , už si aj SZČO - čiže podnikatelia môžu - alebo budú môcť dávať stravné do nákladov ako pre zamestnancov - počula som to na školení, skúsim pohľadať presne kde sa to dá overiť - ale je to tak !!!, p. Mihál nevie o tom nič?! - náhodou?

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Ano sway stravné do výšky nároku zamestnanca t.j. 55% z 80,- Sk, je to posledná Malchárkova novela, platná by mala byť od 1.1.2005 a ešte nie je v Zz.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Nike
    Ano sway stravné do výšky nároku zamestnanca t.j. 55% z 80,- Sk, je to posledná Malchárkova novela, platná by mala byť od 1.1.2005 a ešte nie je v Zz.
    ...no super, keď netečie, aspoň kvapká, podľa mňa je to fajn, že sa konečne niekto zamyslel, že aj živnostník musí pri práci jesť...

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    A nielen jesť. Hranica platenia na nemocenské ma svojho času 2 roky minula a nedalo sa platiť ani dobrovoľne (na šťastie som ho ani nepotrebovala). Tiež z toho vyplývalo, že zamestnanec môže zarábať menej ako ja, ale on na nemocenskú nárok má a ja ako SZČO musím chorobu "preskákať".

    Rolfi je offline (nepripojený) Rolfi

    Rolfi
    V poslednom čísle časopisu ÚAD (účtov., audítorstvo, daňovníctvo) Svetlana Faiglová vysvetluje novelu od 1.11.2004, o.i. aj stravné - "U podnikateľov, či daňovníkov s príjmami z inej zárobkovej činnosti, výdavky vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom svoju činnosť pravidelne vykonávajú, sú považované za daňové výdavky, najviac však vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách. Konkrétne ide o výdavky na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s ubytovaním v tomto mieste a ak ide o takúto činnosť vykonávanú v zahraničí, tak aj sumu do výšky 40 § nároku na stravné podľa zákona o cest. náhr." Čiže za týchto podmienok si môžme stravné uplatňovať už od 1.11.2004. Príjemný deň.

    Ala je offline (nepripojený) Ala

    Ala
    Ale iba vtedy, keď sme na službonej ceste, mimo svojho bydliska-stalého pracoviska.
    Ako je to potom u dopravcu, ktorý nemá miesto pravidelného výkonu svojej práce a je stále na cestách. Na čo má nárok?

    Rolfi je offline (nepripojený) Rolfi

    Rolfi
    Určite má svoju živnosť zaregistrovanú na nejakej adrese a tým je povedané všetko! Čau.

    Nike je offline (nepripojený) Nike

    Nike
    Ala
    Ale iba vtedy, keď sme na službonej ceste, mimo svojho bydliska-stalého pracoviska.
    Pozor na bydlisko a miesto v ktorom činnosť pravidelne SZČO vykonávajú. Aj keď to je to isté pre uplatnenie nároku na stravné a hlavne na 6,20 paušál na auto to vôbec nie je to isté. Vraj sa to na MF SR rieši a usmerní, tak dúfam, že sa to stihne do marca.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.