Zavrieť

Porady

Podlieha zdaneniu renta vyplácaná od OZ jeho členom v súlade so stanovami?

Chcem založiť OZ, ktoré bude mať v stanovách ako účel existencie uvedenú podporu mojej rodiny v sporiadanom živote. Chcem rodine zachovať rozsiahli majetok, no zároveň ho ochrániť pred nezodpovedným nakladaním.


Chcel by som rodinným príslušníkom vyplácať z OZ pravidelnú rentu. Finančná správa mi tvrdí, že ak budú rodinní príslušníci zároveň členmi OZ, tak sa jedná o závislú činnosť a treba im rentu zdaňovať ako príjem z TPP.


To mi príde pomerne absurdné, nakoľko
a) majetok už raz zdanený bol mnou, pred tým, ako som ho daroval OZ
b) prijímatelia nevykonávajú žiadnu činnosť v prospech OZ, nieto závislú
c) § 9 ods. 2 písm j) zákona o dani z príjmov hovorí, že príspevky od OZ sú oslobodené od dane


Finančná správa sa odvoláva na § 5 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov,


-príjmy zo súčasného alebo z predchádzajúceho pracovnoprávneho vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu a podiel na zisku (dividenda) vyplatený obchodnou spoločnosťou alebo družstvom zamestnancovi bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva,


Argumentujúc, že samotná existencia členského vzťahu automaticky všetky príjmy z OZ kvalifikuje ako príjmy z TPP. To je trochu zvláštne, nie? Nestačilo by v takom prípade jednoducho rodinu nedať ako členov OZ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Podlieha zdaneniu renta vyplácaná od OZ jeho členom v súlade so stanovami?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.