Zavrieť

Porady

Prevod nehnuteľnosti

Dobrý deň , poradáci.
Mama vlastní 6/8 rodinný dom a chce ho prepísať na jedného z nás , detí (brat a sestra vlastníme po 1/8) z podmienkou doopatrovania. Akú zmluvu ,myslím darovaciu alebo kúpnopredajnú na prevod domu , aby sa nedala napadnúť jedným zo účastníkov spomínaného rodinného domu? A ak budem vlastniť 7/8 tohto rodinného domu , a sestra nebude ochotná predať 1/8 , je tu možnosť súdnou cestou vysúdiť tento podiel a aká je šanca vyhrať tento spor ,keď budem väčšinový vlastník? Vopred ďakujem .
Naposledy upravil jano1970 : 05.02.20 at 15:51 Dôvod: Ak by som nadobudol spomínaný dom , chcem vlastniť celý dom , pre neskoršiu celkovú rekonštrukciu. Nemám záujem zveľadiť podiel sestre . Celková rekonštrukcia musí podliehať stavebnému povoleniu , kde
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak chceš kúpiť - kúpna zmluva. Ak ti to mamka chce darovať - darovacia zmluva. nemáš o čom špekulovať.
    A ako rozhodne súd v tebou popísanej sitácii - tak to ozaj vešteckú guľu treba. Možno má väčšinový vlastník navrch - ale aj iné okolnosti môžu zavážiť? najlepšie a najlacnejšie je dohodnúť sa so sestrou a vysporiadať sa.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Mama ti môže darovať aj predať, spoluvlastníci nemajú predkupné právo, lebo ide o prevod osobe blízkej (§ 140 občianskeho zákonníka).
    Preferovala by som darovaciu zmluvu, aby nešlo o zastieranie právneho úkonu. Nič iné potom už dediť asi nebudeš.
    Zrušiť a vyporiadať spoluvlastníctvo so sestrou môžeš dohodou alebo súdom podľa § 142. Navrhneš, že ju vplatíš. O hospodárení so spoločnou vecou tak či tak budeš ako väčšinový spoluvlastník rozhodovať. Na súde nebýva problém, pokiaľ by nešlo o osobitný zreteľ (napr, chorá neschopná iného bývania).
    jano1970 Ak by som nadobudol spomínaný dom , chcem vlastniť celý dom , pre neskoršiu celkovú rekonštrukciu. Nemám záujem zveľadiť podiel sestre . Celková rekonštrukcia musí podliehať stavebnému povoleniu , kde by sestra musela súhlasiť. Máme zatiaľ dobré vzťahy zo sestrou , avšak majetkové pomery už nie v jednej rodine narobili zlo . Chcem sa len uistiť čo ma čaká ak do toho pôjdem. Ďakujem.
    vicktor Chod do rekonstrukcie az potom co odkupis sestrin podiel.
    Ale: mama chce prepisat na JEDNEHO z vas. Sestra nema zaujem?
    Treba sa dohodnut hned teraz.

    Prevod nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.