Zavrieť

Porady

Daňový bonus - manžel žije mimo rodiny

Ahojte, obrátila sa na mňa neter s otázkou ohľadom DB.
Nechcela by som ju zavádzať, tak si chcem u vás overiť, či mám správne info.
Celý minulý rok žila so synom u rodičov. Odišla od manžela. Nie sú rozvedení. Adresy trvalého pobytu neriešim, keďže trvalý pobyt nie je podmienkou nároku na DB.
On je SZČO a pravdepodobne si bude žiadať o DB. Viem, že pokiaľ nežije v domácnosti s dieťaťom, nemá na to nárok (aj keď sú stále manželia). Neteri nárok nevzniká, keďže je na RD a pracuje len na dohodu. Ak sa zamestná v roku 2020 na zmluvu a splní podmienku príjmu, tak si ho uplatní ona.
Ona sa chcela uistiť, že si ho nemôže žiadať on.
avalik asi by to chcelo zmenit nazov otazky - manzelka s dietatom zije mimo rodiny
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    a tatko je hajzlik, ktory tento DB nepouzije pre dieta?

    ak by ho zaslal matke alebo z toho uhradil nieco v mene dietata, alebo hoci aj "na knizku" ulozil, vzdy lepsie ako sa postavit na zadne a nemat nic

    rodicia musia spolu komunikovat a konat v zaujme dietata
    nurka je to nevyspytateľný hajzlík, tak neviem čo od neho čakať.vyššie v komente som spomínala, že je otázne či by peniažky odložil, aj keby to sľúbil. Ale to už nechám na nich, nech sa dohodnú, alebo dohadujú.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    nurka ďakujem, ako som písala, chcela som si to overiť. bude to mať s ním ťažké, on to bude určite žiadať. ale myslím, že môže potom zakročiť a informovať DÚ o neoprávnenej žiadosti.
    misoft Neter to však bude musieť dokazovať, že s nimi v spoločnej domácnosti nežije.
    nurka a ako to má dokázať? čestným prehlásením, alebo by pomohlo aj nejaké svedectvo? napr. jej rodičia.
    veronikasad Nič nemusí dokazovať. Prednostné právo na výplatu DB má matka, treba napísať oznámenie na DU, ak si ho manžel uplatní, bude ho musieť vrátiť.

    Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.
    nurka tak bohužiaľ, ak chcú dodržať zákon, tak o bonus prídu.
    veronikasad Opýtam sa inak - ak si manžel uplatní DB na dieťa, je predpoklad že tieto peniaze dá dieťaťu ? (trebárs aj uložením na vkladnú knižku)
    nurka je to s nim komplikované, takže neviem, či by tak urobil, aj keby to sľúbil.môžem ju však aj o takej možnosti informovať.
    veronikasad nie je možné dohodnúť sa s ním, že do DP uvedie č.ú. matky alebo dieťaťa, ak DB nebude započítaný s daňou ?
    Sú dospelí ľudia, mali by konať v záujme dieťaťa ...
    nurka to už nechám na nich. budem ju informovať o možnostiach. netuším aké mal príjmy za 2019 ako szčo, tak ani neviem, ako to s bonusom bude.
    ďakujem vám všetkým za odpovede a za váš čas. pekný večer.
    veronikasad Nurka, pokial sa medzi sebou dohodnu, kým sú manželia DU nemá dôvod skúmať spoločnú domácnosť dieťaťa s otcom. Ak matka nebude chcieť, aby DB bol otcovi vyplatený, treba to písomne oznámiť na príslušný DU.
    nurka ďakujem
      zbaliť

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Ono je tam ešte jeden príjem szčo: A to je nezdaniteľná časť na rodinného príslušníka a to je max cca 3960 aj nejaké drobné, daňový bonus je len cca 260 aj nejaké drobné Ale podmienka je že žije v spoločnej domácnosti dôkazom že nežije je JEJ iné trvalé bydlisko alebo prechodný pobyt. Daňové priznanie nie je verejná listina tak to nemôže vedieť, len pri vyžiadaní výživného súd . V tom prípade si daňový úrad dorúbi daň + 15% pa
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Anik ja len čo sa týka DB na dieťa do 6 rokov čo je aj tento prípad za celý rok by to bolo 465,57
    nurka no to je pekný peniaz, ale bohužiaľ, ani jeden nemá na neho nárok. on preto, že s nimi nežije v jednej domácnosti a ona, lebo je na RD.
    pavol54 môj zamestnanec má staršiu, ale nie je to problém. ale stále je to menej ako odpočet na ňu Ak ona nemá právo poberať, tak sa to nemá ako dozvedieť. a ešte kto berie rodinné prídavky.
    pavol54 nurka nemá nárok až potom, ako mu na to prídu DU. Ona môže len preventívne upozorniť daňový úrad "že sa s ňou nechce deliť"
    nurka prídavky asi chodia jej na účet.
    veronikasad prídavky nijaké nesúvisia s DB, tie môže poberať jeden rodič a DB druhý ...
      zbaliť

    širi1 je offline (nepripojený) širi1

    širi1
    píšte že ona pracuje na dohodu - v zákone sa nerieši či je PZ alebo dohoda, dôležitá je výška príjmu v mesiaci/za rok; sú dohodári, ktorým vyjde bonus
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pavol54 Koľko majú dohodári odpočítateľnú položku?
    Katy a R pali - zadaj si zvlášť otázku - odp položka sa týka ZP - sem sa to veľmi nehodí
    veronikasad Na koho?
    Katy a R širi - píše v zadaní, že jej nevzniká nárok, takže príjem bude malý. Keby bol dostatočný - tak hádam len by si uplatnila! - aspoň za niektoré mesiace! (keď nechce, aby si on uplatnil)
    nurka áno, príjem mala malý.
      zbaliť

    Daňový bonus - manžel žije mimo rodiny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.