Zavrieť

Porady

Živnosť v Rakúsku a práca na dohodu na Slovensku

Som opatrovateľka v Rakúsku na rakúsku živnosť, pracujem v 2-týždňových turnusoch, chcela by som si privyrobiť aj na Slovensku a to napríklad na niektorú z dohôd podľa zákonníka práce. Otázky: 1. je to možné? 2. na ktorú z dohôd? 3. odvody z dohody na SK pôjdu so SP na Slovensku? alebo mi to ovplyvní odvody v Rakúsku? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    1. je to mozne
    2. na ktorukolvek
    3. budes musiet poziadat socialnu poistovnu o urcenie uplatnitelnej legislativy. Ak to bude AT, bude tvoj slovensky zamestnavatel platit poistenia do rakuskych poistovni. Ak by to bolo SK, zasa naopak, z rakuskej zivnosti by si platila odvody do SK poistovni.
    hanelie slovenský zamestnávateľ nebude platiť odvody do Rakúska -
    ivka70 napisala som len moznosti, tak ci tak k tomu treba ziadost a rozhodnutie SP

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    podľa európského nariadenia je vždy zamestnanecký pomer ten, ktorý rozhoduje o tom , ktorého platná legislatíva sa použije - čiže vo Vašom prípade sa použije SK legislatíva, čo znamená, že odvody sa platia na Slovensku aj z rakúskych príjmov ( výška odvodov sa určí z DP )
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    hanelie ak by bol status v obidvoch štátoch rovnaký - zamestnanecký pomer - tak sa určuje legislatíva štátu, kde má osoba stredisko záujmov, rodinu, trvalý pobyt atď
    hanelie ešte doplním, že si to treba zvážiť, či sa to vôbec oplatí, podľa toho koľko rokov ste už v AT, lebo ak budete platiť odvody na SK, nebude sa Vám to počítať do rokov v AT - čiže tam sa preruší platenie do SVS a tým pádom aj do AT penzijneho systému
    LydaLyda Prišla mi odpoveď zo sociálnej poisťovne, ktorú prikladám
    Od: <noreply@socpoist.sk>
    Dátum: po 6. 4. 2020 o 15:51
    Predmet: RE: [www] - Callcentrum, ..................
    Komu: .........................................


    Vážená pani ............................
    Odpovede uvádzame priamo do textu Vášho podania.

    Som opatrovateľka v Rakúsku na rakúsku živnosť, pracujem v 2-týždňových turnusoch, chcela by som si privyrobiť aj na Slovensku a to napríklad na niektorú z dohôd podľa zákonníka práce

    Otázky: 1. je to možné?
    Áno, je to možné.

    2. na ktorú z dohôd?
    K pracovno-právnej problematike sa Sociálna poisťovňa nevyjadruje.

    3. odvody z dohody na SK pôjdu so SP na Slovensku? alebo mi to ovplyvní odvody v Rakúsku?
    Za predpokladu, ak budete vykonávať pracovnú činnosť ako samostatne zárobkovo činná osoba na území Rakúska a súčasne by ste vykonávali pracovnú činnosť ako zamestnanec v SR, bude sa na Vás vzťahovať legislatíva slovenská, tzn., že v plnení odvodových povinností tak zo zamestnania ako aj z rakúskej SZČO budete postupovať podľa zákona o sociálnom poistení. V tomto prípade je potrebné požiadať o formulár A1 z dôvodu určenia uplatniteľnej legislatívy v mieste Vášho bydliska. Ak Vaše bydlisko je na území SR o formulár A1 by ste požiadali prostredníctvom žiadosti https://www.socpoist.sk/ext_dok-1411...eu__int/66839c .
    V prípade potreby Vám bližšie informácie môže poskytnúť pobočka Sociálnej poisťovne v mieste Vášho trvalého bydliska ako aj Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne na t.č. 0906171989 voľba č. 3.
    S pozdravom

    Informačno-poradenské centrum
    Sociálna poisťovňa, ústredie
    Ul. 29. augusta 8-10
    813 63 Bratislava
    Tel.č.: 0906 171 989
    www.socpoist.sk
      zbaliť

    Živnosť v Rakúsku a práca na dohodu na Slovensku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.