Zavrieť

Porady

Bez príjmu. Dávka v hmotnej núdzi?

Momentalne sme s manzelkou bez prijmu, nakolko sme kvoli koronavirusu situacii prisli o pracu. Pracovali sme v oblasti cestovneho ruchu a gastronomii.

Na davku v nezamestnanosti asi nemame narok nakolko sme predtym robili dlhsie na zivnost.

Mame narok na nejaky prispevok ?
veronikasad DP za minulý rok máte podané ?
Trogars tento tyzden posielam, uz je vypracovane.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Správne píšeš, že pokial si ako SZČO neplatili dobrovolné poistenie v nezamestnanosti, nárok na dávku v nezamestnanosti nevznikne.
    Pokial splňate podmienky, môžete požiadať o dávku v hmotnej núdzi, príp. aj príspevok na bývanie posudzuje sa však príjem všetkých spoločne posudzovaných osôb v domácnosti a berie sa aj ohlad na majetok

    Podmienky nájdeš tu,
    https://www.google.com/url?sa=t&rct=...ARDEKdD8HQi1UK

    v súčasnej dobe sa dá komunikovať s UP elektronicky, priamo s príslušnou referentkou OU, nie je potrebné nosiť doklady osobne, treba sa s ňou spojiť.
    Naposledy upravil veronikasad : 23.03.20 at 22:26
    22 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Trogars Ako SZCO som platil socialne poistenie 6 mesiacov.
    veronikasad poistenie v nezamestnanisti nie je súčasťou povinných odvodov živnostníka do SP. Kedy bol ukončený praovný pomer ?
    Trogars 15.3.
    veronikasad píšeš, že si bol zamestnaný 16 mesiacov, to je málo pre vznik nároku na dávku v nezam.
    Trogars Podla toho co som sa dozvedel na internete musim platit poistenie v nezamestnanosti za posledne 4 roky minimalne 710 dni. Zhruba som si to spocital a vyslo mi ze som pracoval 16 mesiacov na HPP a 6 mesiacov som platil poistenie ako SZCO.
    veronikasad treba 730 dní v posledných štyroch rokoch a tretí raz píšem, ako živnostník si nebol poistený v nezamestnanosti.
    Trogars Precital som si to az ked som odoslal dalsi komentar. Tak v tom pripade mam na HPP odpracovanych iba 16 mesiacov za posledne 4 roky. Niekde som cital, ze je mozne doplait poistne ale asi nie v takomto rozsahu.
    Katy a R poistenie v nezamestnanosti nemôžeš spätne doplatiť ...
    veronikasad Je možné byť dobrovolne poistený, ale len v súbehu s povinným poistením SZČO, nedá sa doplatiť spätne
    veronikasad Písal si, že pracovný pomer skončil 15.3. Ak si ešte nebol na UP a ani nie si občanom so zdravotným postihnutím, už máš sekeru v zdr.poisťovni. Na UP ťa nezaevidujú spätne, ale až ododňa doručenia žiadosti. Chýbajúce dni si musíš doplatiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel.
    veronikasad do 7 kal.dní si mohol nastupiť aj na PN z ochrannej doby predch.zamestnania
    Trogars Tam je ale podmienka byt 270 dni nemocensky poisteny za posledne dva roky. Rata sa tam aj evidencia na UP?
    veronikasad ak by ti lekár vypísal PN do 7 kal.dní od skončenia pracovného pomeru, vznikol by ti nárok na nemocenské, čo už nie je tvoj prípad.
    Nemocenské by sa dalo ešte riešiť cez dobrovolné poistenie (celý balík), len neviem v akom režime funguje SP, aby si si nevyrobil ešte väčšiu sekeru
    veronikasad počas evidencie na UP nie si nemocensky poistený.
    Pri nároku na nemocenské z ochrannej doby sa táto podmienka nevyžaduje, pri nároku z dobrovolného poistenia ano, započítava sa aj predchádzajuce ukončené poistenie zo zamestnania a SZČO v posledných dvoch rokoch
    Trogars Aku sekeru? Ziadnu sekeru nemam normalne som zaevidovany na UP.
    Trogars PNka sa da vypisat aj par dni dozadu, takze to by nebol problem. Pozeram ze vypoved je k 16.3. takze ak by som mal PN k 23.3. bolo by to OK a mam narok na nemocensku?
    veronikasad PN-ka by musela byť vypísaná najneskôr v piatok (16.3. si už asi nepracoval)
    Trogars takze nie do 7 dni od vypovede?
    veronikasad ved je tam víkend, to by si musel mať doklad z pohotovosti.. 16.3. si ešte robil ?
    Trogars Nie mam vypoved k 16.3. aj v zdravotnej mam ze ok 17.3. neeviduju este platitela. Takze z toho usudzujem ze 16teho sa rata este ako ze som bol pod zmluvou. Ak by teda stacilo byt PN od 23.3. vedel by som si to vybavit ak by to malo zmysel.
    veronikasad PN z ochrannej doby musí byť vystavená do 7 kal.dní, dôležitý je posledný deň poistenia v SP. Nič viac ti k tomu neviem poradiť.
    Trogars dakujem
      zbaliť

    Bez príjmu. Dávka v hmotnej núdzi?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.