Zavrieť

Porady

BÚ v cudzej mene

Ahojte,
potrebujem radu...ako zaúčtovať bankové výpisy v cudzej mene...na výpise je uvedený kurz ku koncu mesiaca, ktorým preratávam dané operácie v cudzej mene na sloveskú, ale háčik je v tom, že v PC mi potom nesedia zostatky s výpisom kvôli pohybujúcim sa kurzom....myslím tým to, že keď mám napr. zostatok v jednom mesiaci xx Eur, tak prerátaním daným kurzom mám xx Sk...ale nesedí to v ďalšom mesiaci keďže zostatok xx Eur sa preráta opäť aktuálnym kurzom za daný mesiac, pričom už vyjde íná čiasta v Sk. Ako vypočítam a zaúčtujem kurzový rozdiel, tak aby som si bola istá, že je to správne...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Kurzové rozdiely vznikajú pri prepočte majetku a záväzkov vyjadrených v cudzej mene ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, resp. ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

    mmm1 je offline (nepripojený) mmm1

    mmm1
    hmm...tak teraz vás chcem ešte požiadať o čo najpolopatistickejšie vysvetlenie ako sa učtujú bankové výpisy v cudzej mene, lebo ja som z nich už mimo...

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Mesacne vypisy zauctujes v aktualnom kurze, na konci roka zostatok prepocitas kurzom k 31.12. a zauctujes kurzovy rozdiel. Zostatky v Sk v jednotlivych mesiacoch Ta vobec trapit nemusia.

    mmm1 je offline (nepripojený) mmm1

    mmm1
    takže keď tomu dobre rozumiem, tak vôbec nevadí, že mi nebude sedieť zostatok v hlavnej knihe (v Sk) so zostatkom na bankovom výpise (v Sk)?

    (cudzia mena mi sedieť bude, ale Sk mi sedieť nebudú, a v hlavnej knihe sú zostatky uvedené s Sk a nie v cudzej mene, pri kontrole z toho nič nebude?)

    Ak by som mohla na to dostať niečo, kde sa o to opiera zákon, tak by bolo fajn...vďaka

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    mmm1
    takže keď tomu dobre rozumiem, tak vôbec nevadí, že mi nebude sedieť zostatok v hlavnej knihe (v Sk) so zostatkom na bankovom výpise (v Sk)?

    (cudzia mena mi sedieť bude, ale Sk mi sedieť nebudú, a v hlavnej knihe sú zostatky uvedené s Sk a nie v cudzej mene, pri kontrole z toho nič nebude?)

    Ak by som mohla na to dostať niečo, kde sa o to opiera zákon, tak by bolo fajn...vďaka
    Neboj sa, je to tak dobre. Kurzový rozdiel pri účtovaní bankového účtu v cudzej mene musíš počítať až k 31.12. Práve naopak, keby si účtovala kurzové rozdiely priebežne mesačne, nebolo by to správne. Stretla som sa s tým, že za takéto priebežné účtovanie kurz.rozdielov dali pokutu, pretože robí sa to na konci roka. Ale samozrejme, že nie každý kontrolór dáva za to pokuty. Pri účtovaní výpisu v cudzej mene je dôležité, aby sedela cudzia mena, pretože prepočet na Sk je len informatívny - účtovný zostatok.l

    apo je offline (nepripojený) apo

    apo
    Orsz
    Neboj sa, je to tak dobre. Kurzový rozdiel pri účtovaní bankového účtu v cudzej mene musíš počítať až k 31.12. Práve naopak, keby si účtovala kurzové rozdiely priebežne mesačne, nebolo by to správne. Stretla som sa s tým, že za takéto priebežné účtovanie kurz.rozdielov dali pokutu, pretože robí sa to na konci roka. Ale samozrejme, že nie každý kontrolór dáva za to pokuty. Pri účtovaní výpisu v cudzej mene je dôležité, aby sedela cudzia mena, pretože prepočet na Sk je len informatívny - účtovný zostatok.l
    Pri účtovaní bankového výpisu počas roka sa musíš správne vyrovnať s kurzovými rozdielmi medzi kurzom vzniku záväzku a pohľadávky a kurzom dňa úhrady.

    Nezabudni 31.12.2006 pepočítaš jedným kurzom všetky zostatky na devízových účtoch, valutových pokladniach a aj pohľadávok a záíväzkov v cudzích menách. Tu ti budú vznikať kurzové rozdiely a budeš musieť zosúladiť hodnotu účtov 321, 311 vyjadrenú v Sk s hodnotou neuhradených záväzkov a pohľadávok tiež vyjadrenej AJ v Sk. Samozrejme, že musíš mať všetko aj v cudzej mene.

    AK máš dobrý softvér nebude to problém, inak veľmi dobre pomáhajú tabuľky v EXECLi.

    apo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.