Zavrieť

Porady

Zrušenie podnikania a prenájom bytu-akú kartičku má vrátiť na DÚ?

Manžel ruší podnikanie ku koncu apríla 2020.Už dva roky prenajímame s manželom byt.Manžel má z DÚ modrú kartičku a ja tiež.Na DÚ mi v telefonickom hovore povedali, že im má manžel vrátiť tú modrú kartičku.Vôbec to nechápem, pretože v prenájme bytu budeme pokračovať a to Osvedčenie o registrácii a pridelení daňového identifikačného čísla bude potrebovať.Nemáte prosím niekto s týmto skúsenosti?Budem vďačná za každú radu. Ďakujem. Lenka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Zreme ste sa len zle pochopili ???? DIČ ostáva.
    Podľa mňa ani netreba nič robiť - DU dostane údaje o ukončení živnosti zo ŽÚ.
    Prípadne si to pre istotu ešte over (majú určite aj mailové kontakty)

    mike_11 je offline (nepripojený) mike_11

    mike_11
    Prave som volal na DU s tymto problemom, inak maju super infolinku, odporucam tam zavolat ak nieco budete riesit.

    Pre doplnenie, riesime situaciu kedy:
    Fyzicka osoba vlastni nehnutelnost, ktoru prenajima.
    Tato FO ma zaroven zivnost.
    Nehnutelnost prenajima fyzicka osoba, nie zivnostnik, tym padom prijmy su pripisovane FO.

    Odpoved v skratke: Pri zruseni zivnosti, ak FO pokracuje v prenajme nehnutelnosti, neodovzda karticku s DIC. DIC ostane pridelene FO, ktora uvedie DIC v danovom priznani (to bude vediet uctovnik/cka).

    Moje otazky zneli takto:
    1. Ak FO prenajima byt, zaroven ma aj zivnost:
    - Ma povinnost oznamovat DU ze prenajima byt? > Nie
    - Je DIC priradene ku zivnosti zaroven priradene aj ku FO? > Ano

    2. Ak FO prenajima byt, ma zivnost a tu zrusi pocas prenajimania (ktore ale pokracuje):
    - Co sa udeje s DIC? Po zruseni sa neodovzda karta s DIC na Zivnostenskom urade, DIC ostane priradene FO.
    - Ma nasledne FO povinnost informovat DU o prenajme bytu? Nema, je nutne uviest DIC pri danovom priznani.
    veronikasad Živnostník je platitelom DPH?

    Zrušenie podnikania a prenájom bytu-akú kartičku má vrátiť na DÚ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.