Zavrieť

Porady

Plot z debniacich tvárnic

Ahojte,

Ideme realizovať plot z dt tvárnic na pôvodný betónový základ, riešim však nasledovný problém.

Existujúci základ od suseda má šírku 20cm a hĺbku cca 30-40, čo je nedostatočné. Preto uvažujem s podbetónovaním a zosilnením daného základu, napadaju ma 2 rôzne varianty. Vybúranie pôvodného základu nie je možné.

Nový plot:
dt tvárnice (šírka 20cm)
dĺžka 17metrov
výška 3metre (10m z celkovej dĺžky 17m)
výška 2,5m (7m z celkovej dĺžky 17m)

Alternatíva 1.
Realizácia výkopu vedľa existujúceho základu po celej dĺžke v šírke cca 30cm s následným podkopaním pôvodného základu do nezámrznej hĺbky (80cm)a jeho podbetónovaním v etapách+ realizácia rošírenia základu dobetónovaním (šírka dobetónovania po celej dĺžke 30cm, hĺbka 80cm)+ previazanie pôvodného základu s novým základom osadením výstuže do pôvodného základu. Následne by mal základ šírku cca 50cm a hĺbku cca 80cm.

Alternatíva 2
Realizácia podbetónovania a zosilnenia základu cca každé 2m bet. pätkou (šírka 0,5m, dĺžka 1m, hĺbka 0,8m) s jej prepojením s pôvodným základom osadením výstuže do pôvodného základu.

Pre lepšie pochopenie prikladám jednoduchý nákres.
1.jpg  
4 komentárov     zbaliť
buchač Varianta č. 3 - vybudovanie nového a vlastného základu/plota.
marjankaj ALT1+2: som zvedavý ako bude dávať výstuž do pôvodného základu.
misoft A najmä ak ten pôvodný základ patrí susedovi - to by sa mu nemuselo páčiť! Takže - ako buchač naznačil - alt.3 - vlastný základ.
buchač Ale šak nech robí...
Otázka znie, či má patričné vybavenie. Lebo robiť dieru o určitom priemere/profile ručne si nejak neviem predstaviť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    To asi nevidel stavbár, stačí na každé 4 m osadiť nosné stĺpy lebo 17 metrov bez stĺpov vydrží do prvého poriadneho vetriska, a ešte je šanca vzniku škody pri páde plotu.

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    ak ma byt ten mur vysoky 2 metre tak urcite alt. 1 a sirka toho zakladu radsej vacsia 600mm aj viac, aby to vietor nesfukol.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Chobot Načo 60 cm na plot? Veď 60 cm sa robia základy domu!!
    marjankaj Tibor šírka plota a šírka domu je predsa niečo iné.
    chandler lebo pri zaklade domu ide o unosnot zeminy a u plotu o preklopenie. zalezi od vysky plotu, od toho ako krivo ho postavia a podobne. aj tych 50cm bude asi dost, len hovorim, ze radsej sirsi ako uzsi.
    pavol54 Nezabudni že betónový plot 20 cm x 3 m má inú stabilitu ako plot z debniacich tvárnic daleko efektívnejšie je postaviť stlpy 30 x 30 zo základom 50x50x80 s pevnejším roksorom. do ktorých sa zasúvajú bežné 20 cm
      zbaliť

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Podľa mňa ti úplne stačí vykopať vedľa existujúceho plota (základu) 30 cm ryhu nejakým minibagrom do hĺbky 70 - 80 cm. Na plot o hrúbke 20 cm a výške 2 metre to bohate stačí. Nemusíš podkopávať ten pôvodný základ a spájať to. Ten 30 základ udrží taký plot, taký základ mám aj ja. Ak chceš, môžem ti ukázať fotky z realizácie.

    Len to nerob naraz, aby sa ten pôvodný plot nezvalil. Radšej na 3-4 etapy.

    Pri tomto spôsobe nebude problém v budúcnosti v prípade potreby odstrániť ten pôvodný základ či plot. Ak je pravdepodobnosť, že ten starý plot či základ sa bude v budúcnosti odstraňovať, tak by som ešte medzi pôvodný základ a tvoj nový základ dal 2 cm styroduru, aby pri odstraňovaní toho pôvodného sa nepoškodil nový.

    Ale najlepšie by bolo odstrániť ten pôvodný hneď. Nerozumiem, čo bráni jeho odstráneniu teraz.

    Plot z debniacich tvárnic

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.