Zavrieť

Porady

Poplatok za komunálny odpad

Poprosím o radu.Platil som za smeti aj za syna,trvalý pobyt má ešte u nás.Byt vlastní v inom meste.Na úrade mi povedali,že je to o trvalom bydlisku.Podľa zákona č. 582/2004 Z.z., sa píše,buď pobyt alebo vlastí nehnuteľosť.Si myslím,že má platiť tam kde býva.Dali mi na syna úľavu, skoro 3 eurá,aby nemusel platiť v oboch mestách plnú sadzbu.??
6 komentárov     zbaliť
misoft Záleží, ako sa k tomu postaví samospráva, aké má v tomto VZN, či poskytuje úľavy.
Niektoré účtujú podľa počtu osôb na danej adrese, niektoré podľa vlastníctva.
Pokiaľ by tvoj syn si dal TP na svoj byt - ako vlastník by tam platil plnú sadzbu, ale pokiaľ by mal aj prechodný pobyt u teba - možno by stačilo potvrdenie o platbe za TKO na mieste jeho TP a žiadosť na úlavu za TKO u teba.
Treba si prečítať VZN mesta, čo o tom píše, diskutovať, argumentovať, dokladovať.
buchač Dali mi na syna úľavu, skoro 3 eurá,aby nemusel platiť v oboch mestách plnú sadzbu.??
====================
Toto význam nedáva...
misoft Predstav si - ani mne.
sito Ale dáva. V meste N kde má syn trvalý pobyt v nehnuteľnosti otca, otcovi dalo mesto za to, že syn u neho nebýva zľavu najviac 2,99 €. Mesačne, ročne?

Syn nepíše, že v meste X platí za nehnuteľnosť na ktorej nemá nikto prihlásený trvalý pobyt. No ale, ak tam niekto predsa býva, tak tam produkuje aj odpad. A za jeho odvoz, likvidáciu by mal mestu platiť, že? Dá sa, môžeme otcovi veriť?
buchač sito (Dnes 06:52) Ale dáva.
===========
Tebe dáva ? Lebo mne veru teda nie.
Veď nie je jasné, či je to veta oznamovacia alebo opytovacia ?
sito "Dali mi na syna úľavu, skoro 3 eurá,aby nemusel platiť v oboch mestách plnú sadzbu.??"

Ako sa hrá oko, poker? Väčší bere! Bodka je jedna, otázniky, dva!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Tak ako si myslíš ty by platilo, keby mal syn byt v rovnakom meste ako trvalý pobyt.
    Lenže on má byt v jednom meste - tam je poplatok z titulu vlastníctva - a druhý má z titulu trvalého pobytu.
    Takže môže použiť § 82 zák 582 - a požiadať o zníženie poplatku (resp aj odpustenie) . To ale záleží od VZN konkrétneho mesta. Takže pozrieť tam, že aké majú zľavy (nie je to všade rovnako). Aj tak sa dopredu zaplatí celý, potom vrátia
    Moja skúsenosť - raz som to riešila - plno papierov bolo treba, tak sme sa na to vybodli, zľava bola 4 eurá (a bolo to len na jeden rok).
    A v tom vašom prípade je najjednoduchšie - syn si dá TP tam, kde býva - či? (neviem, či má nejaký špeci dôvod na TP u vás)
    zz/2004-582/82
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    fachman Tá zľava bola taká že som zaňho zaplatil necelé 3 eurá,trvalý pobyt si syn už vyrieši,momentálne je v zahraničí.Ináč by som si musel naňho žiadať každý rok o úľavu.Bolo mi tak povedané.Ale je to blbé,platiť s titulu trvalého bydliska a aj že inde vlastní byt.V meste kde má byt,tak platí za byt a aj daň za nehnuteľnosť.
    Katy a R zákon platí pre všetkých - samozrejme, že treba žiadať každý rok o zľavu. (a to ešte celkom dobre máte u vás ☺)
    buchač Katy a R (Dnes 20:49) zákon platí pre všetkých - samozrejme, že treba žiadať každý rok o zľavu.
    =====================
    Ako sa to vezme.

    Ja platím za odpad len 50%...o úľavu som požiadal iba raz a odvtedy je to v platnosti.
    Katy a R no u detí to vyžadujú každý rok - lebo tie "migrujú" - či už škola, alebo Anglick a tak.. Až pozadu vedia, koľko dní sa zdržiavali v obci Tysi možno výnimka - ako dôchodca. Odo mňa chceli aj z rodičovského domu každý rok ku KO - ale ako som už písala vyššie..
    Pri zľave na daň netreba každoročne ..
      zbaliť

    Poplatok za komunálny odpad

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.