Zavrieť

Porady

Zrážková daň

Poraďáci, prosím poraďte mi.
V auguste sme mali zamestnanca, ktorý mal u nás podpísané vyhlásenie.
12. 8. 2006 ukončil pracovný pomer. 20.8.2006 sme ho vzali na 10 dní na dohodu. Jeho odmena bola 3000,- Sk.
Čo s tým? Mám zvlášť urobiť mzdu z pracovného pomeru a zvlášť dohodu,
s tým, že z dohody mu zrazím zrážkovú daň, alebo aj z dohody odvediem daň preddavkovo?
Ďakujem vopred za každú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    ROTI
    Poraďáci, prosím poraďte mi.
    V auguste sme mali zamestnanca, ktorý mal u nás podpísané vyhlásenie.
    12. 8. 2006 ukončil pracovný pomer. 20.8.2006 sme ho vzali na 10 dní na dohodu. Jeho odmena bola 3000,- Sk.
    Čo s tým? Mám zvlášť urobiť mzdu z pracovného pomeru a zvlášť dohodu,
    s tým, že z dohody mu zrazím zrážkovú daň, alebo aj z dohody odvediem daň preddavkovo?
    Ďakujem vopred za každú radu.
    Z tej dohody treba samostatne odviesť zrážkovú daň. Nakoľko počas trvania DoVP už nebol vaším rianým zamestnancom, a tým pádom nemal podpísané vyhlásenie. Na mzdu, ktorá mu patrí za obdobie od 01.08.-12.08. samozrejme, že uplatníš podpísané vyhlásenie.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Osobne by som mu odmenu z dohody dala vo výplate odchýlkou na tom istom osobnom čísle, na ktorom bol počítaný ako zamestnanec a zdanila mu to spolu preddavkovo.

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    ja osobne mzdy nerobím ale účtujem. a u nás sa to robilo tak, že ak mal zamestananec u nás pp a aj dohodu tak pracovný pomer išiel zvlášť a dohoda zvlášť. a z dohody sa odviedla zrážková daň.

    Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

    Gabi03
    Môj názor: Možno by bolo dobré opýtať sa aj ZCa, ako to chce mať. Keďže z dohody - zrážkovej dane si nemusí dať robiť ročné zúčtovanie. Keby si dal preddavkovo, dá si to do daňového priznania resp. ročného zúčtovania a možno by sa mu tie peniaze vrátili (ak by zarobil menej ako 90816 + nejaké ďalšie oslobodenia...).
    Hoci najskôr by to mali byť dva druhy prac. pomeru, aj dve výplatné pásky.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    §43 ods. j) príjem podľa § 5 ods. 1 písm. a) až g) plynúci daňovníkovi od zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) ktorého úhrnná výška od tohto zamestnávateľa nepresiahne za kalendárny mesiac úhrnnú sumu 5 000 Sk a u ktorého si tento daňovník pri výpočte preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti neuplatňuje nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 a daňový bonus podľa § 33.

    Podľa môjho názoru sa berie celkový úhrn príjmov (t.j. akýkoľvek počet pracovných pomerov, prípadne PP+DVP - ako v tomto prípade) v danom mesiaci, takže by sa to malo zdaňovať spolu. Buď mi to celkovo výjde na preddavkovú daň alebo celkovo na zrážkovú daň - závisí od okolností - t.j. či má podpísané za ten mesiac vyhlásenie, lebo mohol prestúpiť k inému zamestnávateľovi v priebehu mesiaca a vyhlásenie podpísal už u neho.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    smith
    Z tej dohody treba samostatne odviesť zrážkovú daň. Nakoľko počas trvania DoVP už nebol vaším rianým zamestnancom, a tým pádom nemal podpísané vyhlásenie. Na mzdu, ktorá mu patrí za obdobie od 01.08.-12.08. samozrejme, že uplatníš podpísané vyhlásenie.
    Ak má podpísané vyhlásenie, tak je platné na celý príslušný mesiac. Nedá sa to "useknúť" v polovici mesiaca alebo "rozdeliť".

    ROTI je offline (nepripojený) ROTI

    ROTI
    Ak mu to dám preddavkovo, žiadna daň mu nevychádza platiť,
    len sa bojím, či ma potom nebude DÚ naháňať, že som tam mala dať
    zrážkovú daň.
    Všetkým Vám ďakujem za odpovede a prajem pekný deň!

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Určite by som sa nebála a obhajovala svoj názor, veď ide o jednu závislú činnosť (§ 5), vzťah zamestnanec (daňovník) - zamestnávateľ (platiteľ dane) - sa v mesiaci nezmenil.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Určite zdaňovať spolu preddavkovo, ak mal v tom mesiaci podpísané daňové vyhlásenie, na DÚ s tým nie je problém.

    Benji je offline (nepripojený) Benji

    začínajúca účtovnícka, pôvodne fotografka ...viac Benji
    Ahojte,
    už som dnes túto otázku raz písala, ale zrejme som nepostupovala správne,lebo som ju potom medzi príspevkami nenašla. Ak aj teraz nepostupujem správne, dajte mi, prosím vedieť.
    Takže: v júli a auguste som pracovala na DoVP (1500+3200.- Sk) a od 1.9. už ako riadny zamestnanec u toho istého zamestnávateľa. Chcem sa opýtať, či som pri dohode mohla uplatniť NČZD, alebo ju musí (musel) odviesť zamestnávateľ zrážkou? Díky

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Benji
    Ahojte,
    už som dnes túto otázku raz písala, ale zrejme som nepostupovala správne,lebo som ju potom medzi príspevkami nenašla. Ak aj teraz nepostupujem správne, dajte mi, prosím vedieť.
    Takže: v júli a auguste som pracovala na DoVP (1500+3200.- Sk) a od 1.9. už ako riadny zamestnanec u toho istého zamestnávateľa. Chcem sa opýtať, či som pri dohode mohla uplatniť NČZD, alebo ju musí (musel) odviesť zamestnávateľ zrážkou? Díky
    Prečo si pracovala na DoVP? Podľa mňa to mal vyriešiť zrážkovou daňou, a samozrejme podaním oznámení. NČZD nepoužije. Až od 1.9.2006 ak podpíšeš vyhlásenie.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Benji
    Ahojte,
    už som dnes túto otázku raz písala, ale zrejme som nepostupovala správne,lebo som ju potom medzi príspevkami nenašla. Ak aj teraz nepostupujem správne, dajte mi, prosím vedieť.
    Takže: v júli a auguste som pracovala na DoVP (1500+3200.- Sk) a od 1.9. už ako riadny zamestnanec u toho istého zamestnávateľa. Chcem sa opýtať, či som pri dohode mohla uplatniť NČZD, alebo ju musí (musel) odviesť zamestnávateľ zrážkou? Díky
    Ak si nepodpísala vyhlásenie keď si pracovala na DOVP, tak to musel zdaniť zrážkovou daňou.
    Pekný večer...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.