Zavrieť

Porady

narodenie syna zamestnancovi a navýšenie dovolenky

Dobrý deň zamestnancovi 28 ročnému sa narodil v máji syn. Navýšiť mu v máji počet dní dovolenky na 25 dní za rok alebo mu tých 25 dní prepočítať a nedať celých keďže syn sa mu narodil v máji?dakujem
Mila123 Ak sa zamestnanec začne o dieťa trvalo starať až v priebehu roka 2020, zamestnanec má nárok na 4 týždne dovolenky za kalendárny rok 2020 a nárok na pomernú časť dodatočného 1 týždňa dovolenky získava až odo dňa, kedy sa trvalo začal starať o dieťa a túto skutočnosť zamestnávateľovi preukázal. Ustanovenie § 103 ods. 2 Zákonníka práce ustanovuje iba minimálnu výmeru dovolenky („najmenej“), zamestnávateľ môže zamestnancovi v rámci pro-rodinnej politiky poskytnúť aj vyššiu výmeru dovolenky. https://www.ip.gov.sk/zvysena-vymera...stara-o-dieta/
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vanessa2 je offline (nepripojený) vanessa2

    vanessa2
    nemusí dostať 25 dní záleži od zamestnávateľa môže aj prepočítať odkedy sa dieťa narodila tak to je aj na stranke inšpektoráte práce
    sa zamestnanec začne o dieťa trvalo starať až v priebehu roka 2020, zamestnanec má nárok na 4 týždne dovolenky za kalendárny rok 2020 a nárok na pomernú časť dodatočného 1 týždňa dovolenky získava až odo dňa, kedy sa trvalo začal starať o dieťa a túto skutočnosť zamestnávateľovi preukázal. Ustanovenie § 103 ods. 2 Zákonníka práce ustanovuje iba minimálnu výmeru dovolenky („najmenej“), zamestnávateľ môže zamestnancovi v rámci pro-rodinnej politiky poskytnúť aj vyššiu výmeru dovolenky.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jales Tak sa to počíta aj u ženy, ktorej sa v priebehu roka narodí dieťa? Pre materskú dovolenku sa dovolenka nekráti a pre rodičovskú dovolenku nevymešká 100 dni v roku.
    avalik Vyjadrenia IP je potrebne brat s rezervou.

    Zakonnik prace neuvadza moznost pomerneho zvysenia dovolenky v tomto pripade - neuvadza ani ako dlho tato starostlivost ma byt pocas roka - teda zamestnanec preukaze trvalu starostlivost o dieta a od tohto momentu ma narok na 5 tyzdnov dovolenky - aj keby sa dieta narodilo 31.12.

    IP ma dohliadat na dodrziavanie Zakonnika prace v prospech zamestnanca, nie davat vyjadrenia, ktore su v neprospech zamestnanca.
    Mila123 zadala som do Draka otázku na prepočet, dostala som odpoveď (kuk do Draka) , teda vyjadrenie IP je potrebné brať do úvahy. Na ňom je iba to, že v roku keď sa stane mladý zamestnanec rodičom v priebehu roka nemusí dostať (ale môže) celých 5 dní D, a príklad , že sa dieťa narodilo 31 12 2020 som tam uviedla, budete šokovaná aký je výsledok......
    avalik nemam draka, citam ZP - a tam ziadna pomerna cast nie je
    veronikasad Tu je tiež !divný" výklad ZP
    https://www.podnikajte.sk/pracovne-p...ladych-v-praxi
    avalik tam je to praveze neutralne napisane

    " Rôzny pohľad na dĺžku vyššej dovolenky nastáva v prípade, ak sa zamestnanec začal trvalo starať o dieťa v priebehu kalendárneho roka, napríklad ak sa dieťa v priebehu roka narodilo alebo súd rozhodol o striedavej starostlivosti rodičov.

    V Zákonníku práce nie je riešenie takejto situácie presne určené, a tak sú na ich riešenie dva rôzne pohľady."

    a potom je tam citovane zo stranky IP ale aj to, co tvrdim ja
    veronikasad Pozerala som tie priklady vypoctu nároku, pokial bola podmienka splnená v priebehu roka, prepocet az na dni som este nikde nevidela
    Mila123 Veronika je mi to také......pýtala som sa na mechanizmus prepočtu, lebo s takou stupíditou som sa nestretla....
      zbaliť

    narodenie syna zamestnancovi a navýšenie dovolenky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.