Zavrieť

Porady

Nadčas pri domáckej práci §52

zamestnanec pri práci doma si do evidencie dal prácu v nedeľu a navyše nad rámec 6 hodín. inšpektorát mi nariadil zamestnancovi vyplatiť príplatok z funkčného platu za prácu v sobotu. Má s tým niekto skúsenosti? podľa ZP nepatria pracovníkovi mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, v noci a ani mu nepatrí mzda za prácu nadčas. Má s tým niekto skúsenosť? nejedná sa o home office
9 komentárov     zbaliť
ivka70 znamena to, ze zamestnanec ma miesto vykonu prace v zmluve doma?
alebo na zaklade akeho pragrafu pracuje doma?
Pemid §52 ZP v zmluve má Home Office, Zamestnanec má pracovné miesta definované presnou adresou v pracovnej zmluve jedná sa o kontrolóra obce.
ivka70 Tak pracoval cez home office alebo nie - pises, ze nie, tak ako pracoval? ? na zaklade coho si evidoval pracu v nedelu?
Pemid Mala som v ruke zlú pracovnú zmluvu jedná sa o home office V evidencii pracovného času má 6 hodín nad rámec svojho úväzku a ešte aj v nedeľu
ivka70 Ak je odmenovany podla Zakonnika prace, tak mu priplatky nepatria
....
c)
nepatrí mu mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu, mzdové zvýhodnenie za prácu v nedeľu, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak.
Pemid No toto ja viem: ale stanovisko inšpektorátu práce: Zamestnanec vykonával prácu v nedeľu zamestnancovi patrí príplatok za prácu v nedeľu... tak isto ako aj náhrada stravného. Už som 100 x prešla zákonník práce...
misoft IP - pokiaľ nemá kompletné podklady na rozhodnutie - tak ti takto odpovie. Takže - pokiaľ sa IP nepredložila komplet zmluva - rozhodol ako rozhodol. Inak by asi rozhodil inak.
ivka70 a co v tu nedelu robil? skutocne islo o pracu z domu alebo vykonaval nejaku kontrolnu cinnost niekde v obci - cize nie HO, ale riadna praca? potom by stanovisko IP snad davalo zmysel.
širi1 my máme kontrolorku na 50% úv, tiež vykonáva prácu aj mimo OU, píše si hodiny aby jej súčet sedel s uväzkom, Žiadne zvýhodnnia jej nedávame.Tiež si dáva po 8 h na niektoré dni, a dožaduje sa gastráčov. Na zmluve nemá určené dni kedy má robiť len 50% uv. a týždenný fond. Predtým HK mal presne definované 3 dni v týždni na zmluve a podľa toho mal aj gastráče normálne na zač.mesiaca.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    § 52

    Domácka práca a telepráca
    (1) Pracovný pomer zamestnanca, ktorý vykonáva prácu pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste (ďalej len „domácka práca") alebo vykonáva prácu pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste s použitím informačných technológií (ďalej len „telepráca") v pracovnom čase, ktorý si sám rozvrhuje, sa spravuje týmto zákonom s týmito odchýlkami:

    a) nevzťahujú sa na neho ustanovenia o rozvrhnutí určeného týždenného pracovného času, nepretržitom dennom odpočinku, nepretržitom odpočinku v týždni a o prestojoch,

    b) pri dôležitých osobných prekážkach v práci mu nepatrí od zamestnávateľa náhrada mzdy s výnimkou úmrtia rodinného príslušníka,

    c) nepatrí mu mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu, mzdové zvýhodnenie za prácu v nedeľu, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak.

    Ak teda ide o takúto dohodnutú prácu, platí čo je tu uvedené ... aké podklady dostal IP k tomuto prípadu - je v PZ alebo v dodatku k PZ takáto práca dohodnutá?
    Pemid Áno v pracovnej zmluve je definovaná práca ako home office dokonca aj miesto výkonu práce. Oni majú stále za to, že je to nadčas ... aj keď som operovala Zákonníkom práce... nuž
    Jana Motyčková AK IP dal rozzhodnutie, treba sa voči tomu odvolať. Ak je tá zmluva uzatovrená na domácku prácu podľa §52. Tento § sa vzťahuje aj na verejnú službu.

    Nadčas pri domáckej práci §52

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.