Zavrieť

Porady

Priznanie starobného dôchodku

Dobrý deň prajem, chcela by som od vás poradiť, momentálne sme ocinovi vybavili predčasný starobný dôchodok, už mu prišiel a výmer dôchodku kde mu ho aj skrátili skoro o 50 eur ale na to ze odrobil skoro 40 rokov sa nám zdá 330 eur veľmi malá suma, a preto chceme poslať odvolanie a preto sem píšem ci ma niekto s tým skúsenosti že aké argumenty najviac zaberajú aby zvýšili aspoň o pár desiatok eur. Ďakujem vám za rady
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

anavi66
Dobrý deň prajem, chcela by som od vás poradiť, momentálne sme ocinovi vybavili predčasný starobný dôchodok, už mu prišiel a výmer dôchodku kde mu ho aj skrátili skoro o 50 eur ale na to ze odrobil skoro 40 rokov sa nám zdá 330 eur veľmi malá suma, a preto chceme poslať odvolanie a preto sem píšem ci ma niekto s tým skúsenosti že aké argumenty najviac zaberajú aby zvýšili aspoň o pár desiatok eur. Ďakujem vám za rady
aké argumenty? zárobok od r. 1984 bol aký? máte OMB, uveďte ho aký bol....
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Pri odvolaní musíte mať konkrétne argumenty, ktorými preukážete nejaké chyby vo výpočte. Napríklad chybný počet započítaných rokov, prípadne chybný OMB v niektorých rokoch. Do výpočtu dôchodku idú vždy konkrétne čísla, sú uvedené v rozhodnutí, to, že sa vám zdá dôchodok nízky na odvolanie nestačí.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

neviem, aké argumenty máš na mysli? jediné, čo môžeš - je skontrolovať výpočet - že či je správny. (aj keď je veľmi malá pravdepodobnosť, že sa pomýlili) Všetky info aj postup máš v tom rozhodnutí.
napr môžeš pozrieť stránku SP - že ako: https://www.socpoist.sk/priklady-vypoctu--uqe/1286s#7
a zz/2003-461/ - pozri od § 62
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Asi neskoro, ale väčšinou sa tí čo chcú ísť do dôchodku pýtajú na sociálnej poisťovni na predbežný výpočet pred podaním. aj účasť v 2 pilieroch ovplyvňuje výšku dôchodku.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Pri predcasnom starobnom dôchodku nema nárok na minimálny dôchodok, aj ked splna dobu dôchodkového poistenia. Na prepocet musí počkať do dovrsenia riadneho dochodkoveho veku.
O kolko percent mu kratili dôchodok ? Pytat si sa mala pred podanim ziadosti o PSD, v SP alebo aj na Porade...

Na vysku dôchodku maju vplyv tri veliciny - doba dochodkoveho poistenia, priemerný osobny mzdový bod a aktuálna dochodkova hodnota. Pri predcasnom dôchodku samozrejme kratenie za kazdych 30 dni o 0.5%. Ak mu nechyba ziadna doba poistenia, tazko budes hľadať argumenty...
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

nuž vyzerá to na 12% , resp niečo okolo (napr 11,5)
každému sa zdá jeho dôchodok malý ... ale na to treba myslieť skôr
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R
nuž vyzerá to na 12% , resp niečo okolo (napr 11,5)
mozno mohol 0.5% ušetriť správnym "nacasovanim", na to v SP málokedy upozornia pri spisovani žiadosti.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Krátené cca 50€, priznané 330, plný by bol 380€, takže krátené cez 13%? Alebo inak? K akému dátumu požiadal o PSD? Lebo aj ADH sa mení každý rok. Za dva roky je krátenie 12,5%, takže asi požiadal presne dva roky pred dovŕšením.
Naposledy upravil Kvaka : 28.06.20 at 08:45
0 0
karinôčka karinôčka

karinôčka je offline (nepripojený) karinôčka

Ktovie, či z tých skoro 40 rokov mal všetko oficiálne na papieri. Aj od toho závisí. Môj otec mal tiež priznaný predčasný starobný dôchodok a teraz má po niekoľkoročnom zvyšovaní 413,- € vrátane vdovského. Po manželke mu priznali necelých 90,- €.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať