Zavrieť

Porady

danovy bonus v roku 2019_zamestnanec a szco zaroven

Ahojte, prosím zas o radu. Tentokrát daniarsku.
robím daňové priznanie manželovi za rok 2019 a je to trochu zložitejšie.
mesiace 01, 02, 11, bol zamestnancom a bol mu vyplatený daňový bonus na deti (DB), mal aj otvorenú živnosť od 1.3.-31.12.2020.
Podľa toho, čo som si prečítala o daňovom bonuse naňho asi nemal nárok v roku 2019.

Myslím si to preto, lebo bol zároveň zamestnancom aj živnostníkom, neprekročil v závislej činnosti príjem 3480€, hoci v živnosti mal príjem vyse 5000€.
Vyšiel mu preplatok na dani cca 260€, a teraz neviem, či ho mám ponížiť o ten vyplatený DB, alebo nie, čiže či ho „vrátiť“.

Ďakujem za rady !!!
veronikasad Uved riadky a sumy DP, skontrolujeme
kacenka6689 Dakujem, este napisrm, len deti
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zle si myslíš, pokial splnil v daných mesiacoch podmienku príjmu u zamestnávatela, nárok na DB mu vznikol.
    Ak zo živnosti vykázal kladný základ dane, uplatníš mu DB v DP za celý rok a DB vyplatený zamestnávatelom odpočítaš ...
    DP treba správne vyplniť.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kacenka6689 Dakujem!
    Dalsia pre mna vyplyvajuc otazka, ked uplatnim pausalne vysaky a NČZD, zaklad dane vyjde 0, a teda ma narok na DB, podla toho, co pises, nie. Alebo nespravne pomenovavam pojmy ZD,...
    veronikasad Bohužial, v tom prípade nemá nárok na doplatenie DB za chýbajúce mesiace, DB vyplatený zamestnávatelom nevracia.
    veronikasad Však mu urob daňovú evidenciu so skutočnými výdavkami.
    kacenka6689 To mi nenapaflo, ze by to mohlo vyjst tak aby mu vyplatili. Idem to skusit vypocitat.
    Dakujem, otvorila si mi obzory
    Mila123 Kačenka, chcelo by to aspoň jedno školenie, (základy ), ale čítaj s porozumením poradu, lebo môžeš ublížiť ....
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Podľa mňa ti DB normálne výjde, aj keď uplatníš výdavky % z príjmu! Však pri príjme zo živnosti 5000 a zrejme len zdr. odvody platil - ti musí výjsť kladný ČZD!! Nahoď si to do el. formulára - a sama sa presvedčíš (ke´dže si údaje nenapísala) .
    Samozrejme si treba ujasniť pojmy
    Vôbec to nie je zložité - všetko máš polopatisticky vysvetlené v poučení na vyplnenie DP.
    Bude aj preplatok na dani, aj celoročný DB
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Katy, ak mal nahodou zivnost aj v roku 2018 a prekrocil prijem, tak platil aj socialku... A v dátume zivnosti ma chybny rok
    kacenka6689 v roku 2018 mal pozastavenu zivnost, prijmy 0, socialne odvody neplatil
    kacenka6689 áno, samozrejme, má tam byť rok 2019, lebo hovoríme o roku 2019
    kacenka6689 dakujem, skušala som si to nahodit do DP

    riadok 38 = 3100,53
    riadok 39 = 415,36
    riadok 40 ZD=2685,17

    tabuľka 1 mám riadok 2 príjmy 5437,46, výdavky 3834,52 (paušálne
    60%+poistné ZP 572,04))
    riadok 43 - základ dane 1602,94
    riadok 47 = 1602,94


    riadok 72 = 4288,11
    riadok 73 = 3937,50
    riadok 74 = dala som tam 3937,50, lebo si môže uplatniť aj na mň aako na manželku, ale keď tak sem dám 0
    riadok 77 = 4288,11
    riadok 78 = § 5 a § 6 ods. 1 a 2 = 0
    riadok 81 = 0
    riadok 106 = nárok na DB = 931,14
    riadok 108 = 133,02
    109 = daňový bonus na poukázanie správcom dane 798,12
    120 = zrazený preddavok na daň z príjmov zo závislej činnosti = 260,8
    126 = daňový preplatok -260,8

    Čiže preplatok na dani 260,8 + 798,12 = 1058,92€

    Teda rozhodujúcim faktorom preto, či má základ dane zo živnosti väčší ako 0 je riadok 43, resp. 47? Lebo ja som pôvodne myslela, že sa mám pozerať na riadok 78, kde má 0.

    ak by tse mali čas, veľmi veľmi pekne prosím :-) o kontrolu. Ďakujem !!! Rada sa finančne odmením :-)
    kacenka6689 riadok 73, 74 má byť 3937,35,...
    Katy a R vyzerá, že je to OK (čísla som nekontrolovala) - ak je nárok, tak aj NČZD na manželku si treba uplatniť (74). V súčte len do výšky ZD 4288 (77). Ale toto všetko máš napísané v tom poučení Zopakujem, pri tomto príjme musí byť aj preplatok na dani aj celoročný DB ☺
    kacenka6689 dakujem , Ďakujem, Ďakujem, no mám veľmi púríjemný deň. Už som si všetko ponáchadzala aj v zákone, takže som si istá, ešte si idem poučenie čítať. Ešte raz veľká vďaka.
    veronikasad Suma DB vyplateneho zamestnávateľom je kolko? Píšeš ze ho poberal 3 mesiace. Nejako mi to nesedi s rocnym narokom. Dopln vek deti.
    Katy a R veronika - prvé 3 mesiace bol ešte pre všetky deti rovnaký DB - potom už možno je nárok aj na vyšší? 133,02 je ten základný na dve deti . (hádam z potvrdenia je ten údaj - a hádam len nahodila správne Rč do formulára DP )
    kacenka6689 vyplateného je 133,02. Deti sú do 6 rokov, a od 1.4.2019 je možné na nich priznať dvojnásobný DB. DB mubol vyplatený za 01, za 02 "zabudli" a za 11 mesiac bol vyplatený už ten dvojnásobný.
    kacenka6689 a presne tak, Katy a R, je to doplnené z potvrdení od zamestnávateľa a môj výpočet 931,14 potvrdil aj formulár DP :-) po vyplnení RČ detí.

    a znova ďakujem veeeeľmi pekne! tak sa teším, lebo namiesto očakávaných 260 € z DP nám vrátia 1000!!! No super ste, ďakujem za váš čas, keb som to sem nenapísala, neviem o tom a "pre istotu" si ten DB nevypýtame.
    veronikasad Katy, DB za dva mesiace sedi, za tri mesiace nie, ked je na dve deti...
    Katy a R -ale veď to vysvetlila! - je to za 1 a 11 - presne sedí☺ ... a keby aj zamestnávateľ nejako nesprávne vyplácal DB - aj tak ona musí uviesť do DP len to, čo má v potvrdení . má to dobre!
      zbaliť

    danovy bonus v roku 2019_zamestnanec a szco zaroven

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.