Zavrieť

Porady

Dôchodky hercov a spevákov

Prosím vás ,aké oni platia odvody,z čoho sa im vypočíta dôchodok ?Sú na volnej nohe ?...Ďakujem.
10 komentárov     zbaliť
buchač Pokiaľ viem, tak väčšina hercov sú živnostníci a či podnikatelia, ktorí majú svoje herectvo zastrešené firmou.
Takže aké majú odvody, také majú aj dôchodky.

Veľa hercov skončilo veľmi bledo na dôchodku...napr. Debnár, Krivosudský, Dančiak....
korela Prečo ich menuješ? Ich súkromie.

Umelci boli pred 89. účtovaní účtovníčkami pre honoráre, z čoho sa dá predpokladať, že mohlo ísť o odlišné odvody ako u zbytku zamestnaného obyvateľstva. Príjmy násobne vyššie oproti bežnému priemeru. Týkalo sa to všetkých umelcov vrátane výtvarných. Ak mali dobré kontakty, dokázali si zohnať zákazky v miliónových objemoch, napriek tomu, že ich umenie denne videlo iba zopár pracujúcich ľudí na svojom pracovisku. Väčšinou išlo o nové stavby, položky za ne boli súčasťou rozpočtu stavby.
buchač Prečo by som ich nemohol menovať ?
Veď informácie tohoto druhu sú o nich verejne známe.
Ak o nich nevieš, tak si vyhľadaj...
Debnár skončil s amputovanými nohami ...
Krivosudský skončil v biede na svojej chate...
Dančiak je kapitola sama o sebe...dodnes mám v pamäti, ako sa vychvaľoval s tým alebo oným...ako začal stavať vilu, ako sa zviditeľňoval v telke. Vrchol všetkého tomu dal, keď obvinil profesora očiara, že spackal operácie očí.
No Dančiak už nespomenul, že chlastal za extra ligu, nedodržiaval režim...a pritom bol diabetik.
-----------------------
Tými inými umelcami a ich účtovaním chceš povedať čo ?
Platili dane, odvádzali odvody ? Ak hej, tak mali/majú aj náležitý dôchodok. Ak nie, nuž z konára dole...
Alebo chceš povedať, že sa na nich má hľadieť inak...lebo umelci ?
korela Ako a koho menuješ je tvojou vizitkou..
Ako boli honorovaní v bývalom režime, by najlepšie vedeli vysvetliť honorároví účtovníci alebo si prejsť vtedy platné zákony.
Moja poznámka bola vecná.
veronikasad Gott sa na vysku svojho dôchodku nikdy nesťažoval, po smrti media zverejnili sumu ...
ivka70 Lenze on bol zamestnancom aj za sociku a jeho prijmy boli na tu dobu nadstandardne, kedze mal povolene vystupovat aj v zahranici.
kopretinka On žil z iných príjmov.Na dôchodok nebol odkázaný.Dával ho na charitu.Čože bolo pre neho 1000 eur.....
korela Správne, vystupoval takmer po celom svete vrátane Ruska aj Las Vegas, kde mal zmluvu myslím na pol roka , v Nemecku bol ako doma, jeho nosiče sa predávali aj mimo republiky. Gott si to poctivo oddrel. Plus začal podnikať s vlastnou zn. vína a ktovie, akým činnostiam sa ešte venoval.
ABBA na svojom vrchole prinášala Švédsku väčší zisk ako Volvo.
pavol54 chcela si napísať väčšie dane
korela Dane, v konečnom dôsledku mal z nich štát väčší zisk, balík ..., však jedine cez dane. Ako inak?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Spôsob výpočtu je rovnaký ako u ostatných. Doplním: takže z toho, čo do systému odviedli. Terazky ešte platí aj to, že ak by im vyšiel nižší dôchodok( a majú odpracovaných min.30 r.) ako minimálny, majú zo zákona nárok na ten.
    Naposledy upravil Tweety : 14.10.20 at 11:11

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Aj oni podávajú daňové priznanie, z ktorého sa im vypočítajú odvody - tak isto ako živnostníkom.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak su zamestnancami napr. nejakeho divadla, maju riadnu mzdu + odvody.
    Ak su na volnej nohe, tak podnikaju a odvadzaju tak ako ini zivnostnici, odovdy z prijmov. alebo maju kombinaciu oboch.
    Co odvedu, to sa im pocita do dochodku.

    Problem, ako je, ze vela z nich oficialne priznava len take prijmy, ktore nezakladaju povinnost platit dochodkove poistenie, potom sa im nerata nic.
    A dobrovolne si neplatia.
    To je ale problem vseobecny, netyka sa len umelcov.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pavol54 tak pred žiadosťou o dôchodok požiadajú o dávky Ešte som nevidel umelca ktorý skončil dovŕšením dôch.veku
    ivka70 o ake davky?
    pavol54 doplatok do minimálneho dôchodku aspoň mne dali taký papier že ak by mi nevychádzal, ale mám vyšší
    Katy a R pali - nože lepšie prečítaj ten tvoj "papier". Nikto nemá nárok na "doplatok do minimálneho dôchodku". Ani na ten minimálny dôchodok nemá nárok každý - aj na ten musia byť splnené podmienky (napr. jedna podmienka -min 30 rokov poistenia ...) - viď na stránke SP resp zákon.
    pavol54 no dobre tak som nič nenapísal, ja len opakujem to čo mi vtedy povedala pracovníčka soc.p., vyplnil odovzdal ale viac som sa o to nezaujímal. A čo tweety?
    veronikasad Pavol, to nebol doplatok do minimálneho dochodku, ale ziadost o dávku v hmotnej nudzi, ak by ti na nu vznikol narok. Tiež mi prisiel ten papier, pri posudzovaní naroku sa starobný dochodok krati podla doby dôchodkového poistenia ...
      zbaliť

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Pokial sa bavíme o cca 100 -vke hercov ktorych vidiet v Tv tak ano - su na volnej nohe. Avsak za nimi stoja dalsie 100- vky hercov ktory su riadne zamestnany . Uvediem priklad Novej Scene je vecsina hercov riadne zamestnana - je to štatne divadlo. Chces vediet plat ? cca 700 € cisteho.....k tomu rolne...cca 30 € za predstavenie. Su tu dalej osvetlovaci, kostimerky, orchester, a kvantum ludi ktorych nevidiet..... to co vidis v TV je iba pozlatko - realita je o inom.
    Mila123 napr. Vladko Kobielsky a chata vo Vysokých Tatrách......
    korela A? Novinári si najprv prezrú OR SR a kataster, kým niečo uverejnia. Ľudia s prácou okolo nehnuteľností tiež vedia svoje a nebudú to vytrubovať do sveta.
    Niektoré profesie nemajú problém s tipmi pre bulvár za pár drobných. A práve pri nich by to človek očakával najmenej.
    Ako píše dmc, tak si každý ak chce a má možnosť, privyrába.
    Stále tá istá seriálová suita si dokáže nazbierať kapitál. Akoby po Slovensku neboli od nich aj lepší.

    Dôchodky hercov a spevákov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.