Zavrieť

Porady

Neupraveny prechod z invalidneho na starobny dochodok v mzdach

Dobry den, zistila som ze predchadzajuca kolegyna nechala v programe u invalidneho dochodcu znizenu sadzbu, avsak v roku 2019 sa stal starobny dochodca. Takze mam opravovat teraz vsetky vykazy?
9 komentárov     zbaliť
Mila123 na ZP?
danulienaaa Ano na ZP a na socialku netreba?
Mila123 ale tým, že má SD "nezbavila" SP menovaného invalidity. on ostáva SD a má aj znížené odvody do ZP. a ako SD platí poistné (predpoklad, že pracuje na základe PZ) na starobné, nemocenské a zdravotné - 2%,
Katy a R a akú by podľa teba mal mať sadzbu na ZP??
veronikasad Neplati, ze znizena sadzba zostava len ked ma preukaz ZTP?
Mila123 Katy a R mňa sa pýtaš?
Mila123 Veronika, tvoje tvrdenie je správne, platí to.....ak by bola chyba v odvodoch do zdravotnej poisťovne, samotná ZP na toto upozorňuje, že napr. MV nie je správny, je chybný
Katy a R Mila zadávateľky sa pýtam,že prečo jej vadí znížená sadzba - pozri čas som teba nevidela ešte
Mila123 Katy ja sa pýtam, nič viac, tvoja otázka bola pre mňa položená nejednoznačne.....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VÍNO NITRA je offline (nepripojený) VÍNO NITRA

    VÍNO NITRA
    Invaliditu mu pravdepodobne neodobrali, takže v takom prípade prináleží aj poberateľovi SD znížená sadzba na ZP pri uzatvorenej pracovnej zmluve.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Kedysi bola na túto temu diskusie, ze znížená sadzba plati len v pripade, ked ma preukaz ZTP alebo v poslednom lekarskom posudku termin dalsej kontroly - bez prehodnocovania zdravotného stavu. Kazdy pripad treba asi riešiť individuálne so ZP, ktora ma evidenciu obcanov ZTP
    Katy a R ja by som povedala - že ak platí zákon - a invalidita nebola zrušená rozhodnutím zo SP (že sa zdravotný stav zlepšil), tak nie je čo riešiť - §12 odst2
    kopretinka Toto som našla,lebo aj mňa to zaujíma,lebo pred časom mi zam.povedal,že už nebudem mať znížené odvody,lebo som presiahla nejakú sumu.
    Preddavky na poistné sa vypočítajú ako percentuálna výška z vymeriavacieho základu zamestnanca, a to ako jedna z nasledujúcich možností:

    4% z vymeriavacieho základu zamestnanca (hrubého príjmu)
    2 % vymeriavacieho základu v prípade, že zamestnanec je súčasne poberateľom invalidného dôchodku alebo má mieru funkčnej poruchy minimálne 50%
    0 % v prípade, že ide o zamestnanca s tzv. odvodovou úľavou

    Nič o preukaze ZTP tam nie je.
    Katy a R Kopreti - je tam o preukaze ŤZP ! (to je to- " alebo funkč porucha 50%") . Ale táto téma sa teba netýka - ty máš iné (OP)
    kopretinka Aha,funkčná porucha.....kurnik,to človek ani nestiha sledovať vsetky pojmy.
    veronikasad Kopretinka, teba zamestnavat3l zrejme upozornil na odpoc.polozku na zdr.poistenie. U poberatela ID sa preukaz ZTP nesleduje, plati pre neho znizena sadzba zdr.poistenia
    Keby ti ju samestnavatel dalej uplatňoval, vznikne ti nedoplatok v RZZP
    kopretinka Odpočítateľná položka? To je aj na ZP?sakriš,nezavidim,čo musite vsetko sledovat
    veronikasad ano, pozri na pasku ci mas zrazane preddavky
      zbaliť

    Neupraveny prechod z invalidneho na starobny dochodok v mzdach

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.