Zavrieť

Porady

Prerušenie zivnosti a odpisy

Prosim o radu. Ak mal zivnostnik prerušenu živnost od marca do augusta rovnakého roku, v akej výške resp. moze si vôbec uplatniť odpisy na auto? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    V DP uplatníš len pomernú časť odpisov.
    §24 (4) Pri odpisovaní hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa iba sčasti používa na zabezpečenie zdaniteľného príjmu, sa do výdavkov na zabezpečenie zdaniteľného príjmu zahŕňa pomerná časť odpisov.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Viem, že moje tvrdenie je tak trocha nelogické, nakoľko ak nepodnikal, tak by si nemal uplatňovať ani odpisy, ale v akom zmysle mám potom chápať par. 22, ods. 11 zákona?
    marjankaj No tak, že odpis si uplatniť môžeš, ale tam sa nepíše v akej výške.
    marjankaj Alebo takto. Celý celoročný odpis zaeviduješ na inventárnej karte, ale do VOZD dáš iba pomernú časť odpisu a zvyšok do VNZD.
    mondes Vyberám z § 22 ods. 11 zákona:

    môže živnostník uplatniť odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku...

    ...a teda je tam uvedené aj to, v akej výške.
    Tweety Ročný odpis môže lebo má majetok k 31.12. ale kedže ho nepoužíval celý rok, tak môže uplatniť len pomernú časť, to máš v tom § 24. o uplatnení odpisov nehovorí len jeden §.
    marjankaj A čítala si aj ten §24/4?
    Do VOZD iba pomernú časť odpisu.
    Na inventárnej karte uplatňuješ samozrejme celý odpis. Inak by ti to prešlo do ďalšieho obdobia.
    A to nehovorím o tom ak majetok využívaš aj na súkromné účely napr. 80%. §24/8
      zbaliť

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Podľa § 22 ods. 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ZDP) môže živnostník uplatniť odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 a 7 ZDP, § 27 ZDP alebo § 28 ZDP účtovaného alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 ZDP k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.

    Z uvedeného vyplýva, že živnostník môže uplatniť ročný odpis v prípade, ak automobil eviduje v účtovníctve k 31. 12. 2020. Živnostník mal prerušené podnikanie do 8/2020, to znamená, že je splnená podmienka podľa § 22 ods. 11 ZDP. Z tohto dôvodu je možné za rok 2020 uplatniť daňový odpis.

    alekna je offline (nepripojený) alekna

    alekna
    Ahojte,
    mám dotaz k tejto téme. Ak SZČO mal pozastavenú živnosť od 1.1.2023 do 14.12.2023 a preruší daňové odpisy vozidla na rok 2023, môže si v ďalších rokoch vozidlo daňovo doodpisovať - celé 4 roky si teda uplatní.
    V 2023 by si mohol podľa mňa uplatniť daňový odpis len vo výške 1/12 a zvyšok roka by už daňovo neodpísal.
    Prerušenie odpisov mi príde výhodnejšie.

    Ďakujem

    Prerušenie zivnosti a odpisy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.