Zavrieť

Porady

príjem iba v českej republike a TP na Slovensku

Zdravím prosím chcem sa opýtať,, treba robiť daňové priznanie aj na Slovensku? ak tam človek celoročne žije a má príjem iba v Čechách a aj tam sa urobí DP Ďakujem za odpoveď ????
kn-alka ak má trvalý pobyt na SK, pre istotu vždy podávam DP na SK z celosvetových príjmov, lebo už sme mali pokutu za nepodanie DP.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou je podľa § 2 písm. d) zákona o dani z príjmov fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava a právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ak príjem z Čiech presiahol polovicu NČZD, t.j.2207,10 Eur a daňovník má na SK trvalý pobyt, je povinný podať na SK DP a uviesť v ňom všetky celosvetové príjmy.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 TP predsa nie je podmienka danovej rezidencie, z coho vychadza tvoje tvrdenie?
    kn-alka aj ja som mala pokutu za nepodanie DP, lebo trvalý pobyt mal na SK, musel podať DP z celosvetových príjmov na SK
    kn-alka práveže trvalý pobyt je podmienkou daňovej rezidenice
    mondes Daňovým rezidentom SR ste, ak:

    máte na území SR trvalý pobyt
    nemáte na území SR trvalý pobyt, ale sa tu zdržiavate aspoň 183 dní roku (súvisle, alebo v niekoľkých obdobiach, pričom sa započítava aj začatý deň pobytu)
    ivka70 my tiez podavame, ale v podstate by dovod nemusel byt, kedze clovek nemoze byt danovym rezidentom 2 krajin sucasne a jednoznacne je rezidentom CR, lebo sa tam zdrziava viac ako 183 dni v roku aj ked tam nema TP, malo by stacit aj oznamenie FU ze nema povinnost podat DP, lebo je rezidentom CR, kde ho podava
    tie 2 podmienky, co pise mondes, nemozu byt posudzovane spolocne
    misoft Podľa mňa - ani nie sú posudzované spoločne
    A) Má trvalá pobyt NS
    alebo
    B) Nemá TP na Sk, ale sa tu zdržiava viac ako 183 dní.
    Pre neho teda platí A) - lebo MÁ TP na SK - je teda daňovým rezidentom SR. Že pracuje v ČR - to už je vedľajšie - ako to majú oni vo svojich zákonoch - treba zistiť. Pokiaľ tam platí - ako kn-alka naznačila - uvedie celosvetové prijmy a ak má doklady o zapaltení dane - vyjme ich zo zdanenia
    https://www.financnasprava.sk/sk/obc...stZoZahranicia
    ivka70 Ale pre neho plati druha podmienka v CZ, nemoze byt rezidentom v oboch krajinach ....
    aj v tom prispevku pisu, ze tu povinnost ma rezident SR, ale nema ju rezident CR, co on preukazatelne je
    ja chapem, co pises, vynatie prijmov robime kazdy rok, podavame DP iba z prijmov vynatych v CR, otazka je, ci je skutovne povinnost, ak ten co cely rok pracuje v CR, je tam aj rezidentom ...
    kn-alka ivka70, aj podľa mňa máš pravdu, ale vysvetlovať to DÚ..... to radšej podám DP a je pokoj. Tak či tak treba niečo podať, buď DP, alebo list, vysvetlenie, že nie som rezidentom SR, lebo oni na DÚ vidia len to, že má trvalý pobyt na SK... to už nevidia, že pracuje v ČR
    svedia Zdravím,, takže volala som na daňový úrad a treba aj tu na Slovensku urobiť DP alebo tlačivo žiadosť domcil..
      zbaliť

    príjem iba v českej republike a TP na Slovensku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.