Zavrieť

Porady

DPFO 2020

Zdravím, mám dotaz na príjmy zo zahraničia + DPFO B a r. 91, ktorý hovorí o zostatku nezdaniteľnej časti základu dane z r. 77. Vec sa má tak, že FO mala príjmy zo závislej činnosti z Čiech za mesiace 01-02/20, potom si otvorila živnosť na SVK. Keď som zadávala údaje do DPFO B vrátane vyňatia príjmu z Čiech, tak mi na tom riadku 91 ponížilo nezdaniteľnú čiastku o príjem z riadku 40 (a práve tento príjem bol vyňatý v plnej výške). Myslím si, že nárok na nezdaniteľnú čiastku by mal ostať teda v plnej výške 4414.20 €. Takto to bolo aj v tlačive platnom na rok 2019 (vyšiel plný nárok 3937.35). Myslíte si, že je tam uvedený zlý vzorec? Alebo som nepostrehla nejakú legislatívnu zmenu?
8 komentárov     zbaliť
veronikasad danka, nemáme veštiacu gulu, uveď konkrétne čísla ...
danka1986 Ide o to, že v nových tlačivách DPFO B 2020 sa najskôr nezdaniteľná časť uplatní pri prijmoch zo závislej činnosti podľa §5 a až potom sa zvyšok nezdaniteľnej časti uplatní pri prijmoch z podnikania podľa §6. To znamená, že teraz pri súbehu závislej činnosti (zahraničie) a podnikania, a následnom vyňatí základu dane zo zahraničia, nám nezostane nezdaniteľná časť v plnej výške, tak ako to bolo v tlačive za rok 2019, ale iba rozdiel, nakoľko nám ju skoro celú pohltia príjmy zo zahraničia.
veronikasad Uveď základ dane z podnikania a hrubú mzdu-poistné zo ZČ.. Na r. 72 uvádzaš súčet základu dane z § 5 a 6 a až potom NČZD na daňovníka.
ivka70 A nejde skôr o výšku príjmov, ktoré prekročili hranicu a preto bola NCZD znížená?
danka1986 Nie, práveže nejde o tak vysoké príjmy.. Skúšali ste už vyplniť DPFO B 2020, kde ste mali aj príjem zo závislej činnosti zo zahraničia a zároveň aj príjem z podnikania na SK? V tomto prípade je to tam ozaj "zaujímavé" s tou nezdaniteľnou čiastkou...
veronikasad Zaujímavé to bolo v minulých rokoch pri príjmoch zo ZČ zo zahraničia a príjmoch z prenájmu na SK
ivka70 Ja mám pocit, že to vždy zaratavalo aj vyňaté príjmy aj pri kombinácii príjmov zo závislej cinnosti zo zahraničia a na SK. Čiže malo to vplyv na NCZD. Ale také som robila už pred pár rokmi, tak neviem isto
Katy a R danka - je to tak,ako píšeš - pozri aj poučenie ..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.