Zavrieť

Porady

Treba niečo uviesť v ZL ak ide o prenajom?

Prosím Vám ak ide o prenajom nebytových priestorov na základe živnosti /iba zakladne služby prenajom, zabezpečenie: elektrina, plyn, voda/. Nehnuteľnosť zaradené do majetku, príjmy zdanené podľa §6 ods.1, treba niečo zapísať ako predmet podnikania?
3 komentárov     zbaliť
marjankaj Čo je to ZL?
Siporka živnostensky list
marjankaj A čo ty chceš zapisovať do ŽL?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Nejde o príjem podľa §6/1 ale podľa §6/3
    Živnostenský zákon.
    §4 Činnosti spojené s prenájmom nehnuteľností
    (1)
    Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Siporka Prečo nie je to príjem podľa §6 ods1? Nehnuteľnosť je zaradený aj do obchodného majetku, robia odpisy,....
    Katy a R zaradenie do obch majetku nie je dôvod - janko ti citoval §
    marjankaj No ak v tom byte budeš pestovať zemiaky, tak by to mohli byť aj príjmy podľa §6/1a.
    Čítala si vôbec ten zákon?
    Siporka Takže ak SZCO podniká na základe živnosti, dá do prenájmu nebytový priestor iba základné služby, tak príjem z prenájmu bude podľa §6 ods.3? Správne?
    marjankaj Kto ti dal takú živnosť?
      zbaliť
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Siporka Keď netreba, potom považuje taký príjem ako §6 ods1?
    marjankaj A máš na to živnostenský list?
    Onko Prenájom nehnuteľnosti spojený len so základnými službami nie je živnosť, preto nie že netreba, ale nie je možné to mať zapísané v živnostenskom liste.

    Príjem z prenájmu nehnuteľnosti so základnými službami (čo nie je živnosť), sa štandardne zaraďuje pod § 6 ods. 3, čo používajú vždy FO, ktoré žiadnu živnosť nemajú.

    Ak ide o FO živnostníka, tak má na výber. V Poučení na vyplnenie DP FO B sa píše: "Súčasťou príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona sú aj príjmy z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom (napr. príjem z prenájmu takéhoto majetku)".

    Ja by som to interpretoval takto:
    - Napr. ak má živnostník nehnuteľnosť, v ktorej podniká, a zároveň jej časť prenajíma, tak príjmy z prenájmu môžu ísť pod § 6 ods. 1.
    - Ak živnostník prenajíma nehnuteľnosť, ktorá nijako nesúvisí s jeho podnikaním, napr. prenajíma byt po rodičoch, tak vtedy je to príjem podľa § 6 ods. 3 a nemieša sa s príjmami z podnikania.
    Siporka Onko, ďakujem krásne za odpoveď.
      zbaliť

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    môžeš ale nemusíš si dať do živnosti prenájom, tak ako vysvetloval onko.
    V SK NACE však máš na to "kolonku", takže si môžeš dať zapísať predmet podnikania - prenájom vlastných alebo prenajatých nehnutelností

    http://www.nace.sk/nace/68-20-prenaj...nehnutelnosti/
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Stále som sa nedozvedel, čo má v tom ŽL.
    Neviem, čo znamená:"príjmy zdanené podľa §6 ods.1,"
    Ak to zdanila paušálnymi výdavkami 60%, tak pri pozornej daňovej kontrole môže mať problém. Lebo príjmy podľa §6/3 nemožno zdaniť paušálnymi výdavkami.
    Ale získať informácie od nej je asi nemožné.
    Siporka Potrebovala som informáciu či najom zapisať do ŽL ako predmet podnikania, ak poskytuje niekto iba základné služby. A keď nemá v ŽL ako predmet podnikania najom, ako dostať takéto príjmy do §6 ods1. Nepoužili sme paušal, iba informujem.
    marjankaj živnostenský úrad ti to do ŽL nezapíše, viď zákon.
    A zapisuje sa to pred začatím podnikania a nie až pri podávaní daňového priznania.
    Ostatné ti vysvetlil onko. Snáď to nebolo v cudzej reči?
    Siporka kn-alka Najom iba základnou službou, "môžem ale nemusím" zapisovať do živnosti? Informácia zo živnostenského úradu nájom základnou službou nezapisujú.... tak teraz ako?
    marjankaj No asi sa riadia živnostenským zákonom. Mala by si sa aj ty. Paragraf som dal.
    Siporka Preto som sa informovala, aby som postupovala podľa zákona. Za pomoc ďakujem. Zákon som prečítala, už mám v tom jasno.
      zbaliť

    Treba niečo uviesť v ZL ak ide o prenajom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.