Zavrieť

Porady

Paušálne výdavky a daňová strata

Daňovník, ktorý si uplatňuje výdavky percentom, nemôže vykázať daňovú stratu, pretože nejde o preukázateľné vynaložené výdavky, ale len o zákonom dovolené “fiktívne” výdavky percentom. Ak výška 60 % výdavkov + výška zaplatených odvodov je vyššia ako dosiahnuté príjmy, môže daňovník podať DP s tým, že si zaplatené poistné na SP a ZP nedá do výdavkov?
veronikasad poberal dotáciu Prvej pomoci ?
Ludula nie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    K odst 10 - Výdavky % z príjmu:
    V podstate povinný je uviesť všetky zdaniteľné príjmy. Výdavky môže a nemusí uviesť Ak aj tam tie odvody dá - aj tak bude mať základ dane 0.
    Alebo ešte je aj možnosť evidencie - podľa odst: 11 .. neviem, či výjde strata? ktorú si môže v budúcnosti uplatniť
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ludula No môže si dať evidenciu a tak by mal výdavky len odvody a tie ma menšie ako príjmy, nakoľko podnikal len časť roka a platil minimálne odvody.Ďakujem za odpoveď, tak to urobím.
    veronikasad odkedy podnikal a aký mal príjem ? (aby si mu pri daňovej evidencii nevyrobila vysoké preddavky na zdr.poistenie, aj keď daň platiť nebude ) ...
    Ludula V roku 2020 podnikal od 1.1. do 11.5.2020 a od 12.5. prerušil živnosť a príjmy mal 1768,50 a odvody 1273,29, ZD= 495,21. Potom sa zamestnal na pracovný pomer. A môže isť tento rok na daňovú evidenciu keď si vlani uplatňoval paušálne výdavky?
    veronikasad Môže ist na danovu evidenciu, len po lehote na podanie DP uz nemôže meniť sposob zdanovania.
    Tie odbody za 5 mesiacov sú nejaké vysoké...
    Katy a R Ak mu pri evidencii vychádza nejaký základ dane - tak ju nerob! (myslela som že bude v strate - veď dáke výdavky boli okrem odvodov) Sprav radšej tie výdavky % z príjmu. Nech má základ dane 0 .
    Veď predsa má aj príjem zo závislej činnosti!!!
      zbaliť

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Ak pri uplatnení 60% výdavkov vychádza strata, výdavky sa píšu maximálne do výšky príjmov, neviem čo nad tým toľko premýšlate, proste príjmy aj výdavky sú v tej istej výške. DP na finančnej správe Vás správne navedie.
    Na r.2 sa pri paušále uvádzajú len príjmy, výdavky nie, až v riadku spolu sa uvádzajú príjmy aj výdavky (na fin.správe to správne počíta), len pred vyplňovaním tabulky musíš pod tabulkou zaškrtnúť výdavky % a vyplniť sumu odvodov, potom už len v tabulke vyplníš príjmy na r.2, klikneš 2x na spolu sumu príjmov a spolu sumu výdavkov. A je to.
    Ludula Urobila som to ako ste mi napísali a áno na fin.správe to dalo presne ako ste uviedli. Nevedela som, že po dvoch klikoch to pekne samo nahodí celé daňové.
    kn-alka všetky súčtové riadky DP predsa fungujú na dvojklik

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ak pri paušálnych výdavkoch mu vychádza "strata", tak prečo mu neurobíte daňovú evidenciu? Ja to v takýchto prípadoch takto riešim, nakoľko suma odvodov uvedených v DP by mala sedieť so skutočne uhradenými odvodmi. Takže ja to riešim tak, že od príjmu odpočítam odvody a má nárok aj na NČZD.
    Ludula Tak to urobím, vďaka.

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Aj ja som takýto prípad riešila, ale poistné som uviedla, % hodnota bola pod 60 % aby sa príjmy a výdavky rovnali

    Paušálne výdavky a daňová strata

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.